Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-BoardTwitter nedir? Neye yarar? Nasıl kullanılır?
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
03:22:49 28-12-2012
Bu yazımı Twitter kullanmaya çalışan ama Türkçe özelliği henüz tam olarak yayınlanmadığı için sorun çeken birkaç arkadaşım için hazırladım..Facebookda ortamın soğuması nedeniyle Twitter’a göç eden Türk Halkı henüz tam keşfedemese de aktif olarak kullandığım bir sistemi Arkadaşlara anlatmak istiyorum..

Öncelikle üye olacağınız zaman kullanıcı isminize dikkat edin..Çünkü bir çok yerde kullanıcı isminizle görüneceksiniz..Name-Surname gibi değerler sadece kişisel sayfanızda yer alıcaktır..

Twitter; kısaca kısa kısa anlık düşüncelerinizi bildirmeye yarıyan,140 karakter limitli facebook’a göre çok daha aktif bir ortamdır..Facebook’un Ne düşünüyorsunuz sorusuna karşılık burada Ne yapıyorsunuz sorusu karşınıza gelmektedir..

screenshot 5 500x200 Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kısaca en çok kullanılan kelimeleri belirtmek gerekirse;

Tweet: What’s happening yani ne yapıyorsunuz bölümüne yazdığınız her bir yazıya denir..

Follower: Takipçi demektir..Followers bölümünde sizi takip eden kişileri görebilirsiniz.

Following: Takip ettiklerinizdir..Bu bölümde ise sizin follow yani takip et dediğiniz kişiler görünmektedir.

Mention: Eğer herhangi bir twit’inizi birine göndermek istiyorsanız @kullaniciismi şeklinde yazarsanız mention olur..Bu da panelizdeki mention bölümünde görünür..Örneğin twitter da benimle sohbet etmek istiyorsanız @anarschi naber lan yazarsanız ben mention bölümünde twit’inizi görebilirim..Ayrıca bunu herhangi bir twit in altındaki reply butonuna basıp da kullanabilirsiniz.Bir şekilde twit cevap vermek yada sohbet kurmaktır.

Retweets: Yani başkasının yayınladığı tweet hoşunuza gitmişse ise tweet in altındaki retweet butonuna basarak arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz..Yazıyı kopyalayıp kendiniz tekrar yazmanız biraz tweet çalma olayına girdiği için retweet iyidir her zaman

Trends: Adı üstünde trend yani twitter de o an en çok konuşulan konuları göstermektedir..Örneğin dün Eurovision Şarkısı belirlenince Yüksek Sadakat muhabbeti fazla geçtiğinden Yüksek Sadakat trend oldu..Trend o kelimenin birden fazla kişinin yazma çokluğuna göre anlık değişir..Trend kelimeye tıkladığınız anda ise o kelimeyle ilgili başkalarının yazdıkları tweetler anlık olarak en son yazılandan aşağı doğru sıralanır..Top tweet ise o konuyla ilgili yazılan en iyi tweet in çok fazla kişi tarafından retweet edilmesiyle oluşur..Promoted Tweet ise bir çeşit reklamdır.screenshot 3 500x156 Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Örneğin yukarıdaki What’s Happening bölümüne yazdığınız bir tweet anlık olarak sizi takip eden tüm arkadaşlarınızın ana sayfasında görünecektir..Fakat mention yaptığınızda eğer arkadaşınız o kişiyide takip ediyorsa anasayfasında görünür..Fakat arkadaşınız o kişiyi takip etmiyorsa mention olarak yazdığınız tweet’iniz arkadaşınızın wall’inde görünmez..

Unutmayın burada eğer profiliniz public ise herşey twitter kullanıcısı olmasa dahi arkadaşlarınız tarafından görünebilir..Fakat twitter olarak büyük bir çoğunluğu public yani herkese açık twitter kullanmaktadır..

Kişisel sayfanız yani yazdığınız tüm tweetler ise profile yazılan bölümden ulaşabilirsiniz..Yada twitter.com/kullaniciadi şeklinde ulaşabilirsiniz.

Profil Düzenleme bölümünden isminizi,kullanıcı adınızı,bulunduğunuz yeri,site adresinizi ve kısa kişisel bilginizi istediğiniz an düzeltebilirsiniz..Ayrıca küçük bir profil resmi de kullanabilirsiniz..

Tasarım yani Design bölümünden ise kendi kişisel ana sayfanızı ve arkadaşlarınız tarafından görünecek kişisel profilinizi tasarlayabilirsiniz.Genel olarak hazır şablonları kullanabilirsiniz..Yada hoşunuza giden boyutu yüksek olmayan bir arkaplan kullanabilirsiniz..Tile özelliği arkaplanın küçük gelmesi halinde tekrarlaması demektir

Yukarıdaki bahsettiğim gibi account yani hesap bölümünden Protect Tweets demeniz halinde sadece sizi takip edenler tweetlerinizi görebilir..Ve yeni takipçilerinizi ise sizin onaylamanız gerekmektedir.

—
Yeni başlıyanlar için birkaç öneri:

Her gördüğünüz kişiyi follow yapmak zorunda değilsiniz..Bazen en sevdiğiniz sanatçıların saçma sapan tweetleri yüzünden girip unfollow yapmak zorunda kalabilirsiniz

Eğer dini yönleriniz ağır basmıyorsa @allahcc yi takip edebilirsiniz..Yada eski sevgili depresifi birisi iseniz @istiklalakarsu yada küfürde sınır tanımam diyorsanız @kutupzencisi yada gündeme istinaden tepkileri ölçmek isterseniz de @cerilevisi mutlaka takip edin..Eğer banada kanınız kaynadıysa @anarschi adresinden beni takip edebilirsiniz

Facebooktan twittera geçmişseniz eğer illa güzel sözler yada birilerinin beğenisi beklemek zorunda hissetmeyin..Aklınıza gelen bir sözü,hoşunuza giden herhangi bir videoyu yada koptuğunuz bir resmi anında twitterda paylaşabilirsiniz..

Bazen kafanız güzelken bile yazdığınız en saçma tweet,oturup düşündüğünüz tweetlerden katça fazla retweet edilebilir..Fakat retweet beğen-paylaş gibi birşey değildir
Twitter’ı Alternatif Yerlerden Nasıl Kullanabilirim?

Eringeçlikte sınır tanımaz bir millet olduğumuz için Twitter applicationları yani uygulamalarını cep telefonlarınızdan,ipad yada diğer internet sağlayıcılarınızdan kolaylıkla kullanabilirsiniz..

Cep telefonlarınız için Snaptu yada mobile.twitter.com‘u kullanabilirsiniz..Snaptu tercihimdir

Tweetdeck gibi masaüstü uygulamaları yada Echofon gibi Firefox eklentileriyle de kullanabilirsiniz..

Ayrıca WordPress sitelerinizde Twitter Tools Aracılığıyla da blog panellerinizden Twitter güncellemeleri yapabilir,yeni yazılarınızı twitter da paylaşayabilirsiniz..
Twitter için Ek Araçlar:

Twitter’ın tek kısıtlaması olan 140 karakter nedeniyle bir çok yardımcı uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır..

İlk olarak twitter’a resim yükleme özelliği olmadığı için buna ek olarak açılan Twitpic sitesi sayesinde fotoğraflarınızı kolaylıkla yükleyip twitleyebilirsiniz..

Paylaşmak istediğiniz ve bunu yorumlamak istediğiniz uzun linkler içinse link kısaltma sistemleri yani bit.ly,goo.gl gibi link kısaltma sitelerini kullanabilirsiniz.

—–

Twitter’ın her ne kadar sosyo-kültürel amacını Eski Sevgili muhabbetine çevirsek de bir çok şirketi,kurumu yada kişiyi kolaylıkla bulup takip edebilirsiniz.Örneğin yaklaşamadığınız yada “olm oha ya buna nasıl ulaşırım ben” dediğiniz herhangi bir ünlüye mention çakmanız yeterlidir

Eğer takip ettiğiniz kişileri gruplandırmak istiyorsanız da list özelliğinden listeler yapıp takip ettiğiniz kişiler yada takip etmeden de o kişileri kolaylıkla ulaşmak için listeler oluşturabilirsiniz

İyi twitlemeler İyi cıvıldamalar (Tweet in türkçesi cıvıldamakmışta )
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
03:24:19 28-12-2012
Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şu sıralar dünyayı parmağında oynatan online servislerden Twitter nedir, ne işe yarar, neler yapılıyor ve tabii nasıl kullanılır? Tüm yanıtlar bu yazıda.


Popüler sosyal medya sitesi Twitter Türkçe dil desteğinden sonra yeni tasarımını da hizmete soktu. Twitter, yeni tasarımıyla birlikte yeni özelliklere kavuşuyor. Biz de Twitter rehberimizi sizler için yeni tasarıma uygun olarak tekrar düzenledik.

Twitter'dan bahsetmeden önce mikroblog kavramından ve sosyal ağlardan bahsetmemiz gerekiyor aslında. Önce sosyal ağlar ile başlayalım.

Sosyal Ağ Ve Mikro Blog Kavramı Nedir?

Her ne kadar sosyal ağ olarak bilmiyor olabilirsiniz ama kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü Facebook, MySpace, Netlog gibi servisler bu şapkanın altında yer alıyor. Bunların dışında ayrıca Xing, Pronected, LinkedIn gibi servisler var ki iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.


Twitter kısa bir süre önce görsel anlamda ciddi yeniliklere kavuştu.Ayrıca site Türkçe

Peki ya mikroblog? Bu soruyu yanıtlamadan önce bir blogunuz olup olmadığını sormamız gerek? Var mı? Güzel, blogunuza istediğiniz konularda yazılar yazıyorsunuz, bu da tamam.

Ama tıpkı cep telefonunuzdan kısa mesaj gönderir gibi kısa yazılar yazıyor musunuz? Hayır mı dediniz. Tamam, işte Twitter gibi mikrobloglar tam da bu noktada devreye giriyor.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
03:24:54 28-12-2012
Twitter 2012 yılı içerisinde en çok konuşulanları açıkladı. Twitter’da 2012 ,t,barı ile 140 milyon aktif kullanıcı bulunuyor.

Twitter’da 2012 yılında en çok retweet edilen tweet, ABD Başkanı Barrack Obama’nın seçimleri kazanmasına üzerine yazdığı “Four more years” tweeti oldu. Bu tweet 818 bin kez retweet edilerek rekor kırdı. Barrack Obama’nın twetinin ardından Justin Bieber’in tweeti geliyor. Justin Bieber beyin kanseri teşhisi konulan ve Eylül ayında hayatını kaybeden hayranı Avalanna Routh için yazdığı “RIP Avalanna. i love you” tweeti 816 bin kez retweet edilerek ikinci sırada yer aldı.

ABD seçimlerinden dolayı Twitter’da bu yıl en çok konuşulan konu ve başlıklar ABD seçimleri ile ilgili oldu ve bu başlıklar altında toplam 31 milyom tweet atılırken dakikada neredeyse 327 bin tweet atıldı.

2012 senesinde Londra Yaz Olimpiyatları Twitter’a damgasını vurdu. Olimpiyatın sürdüğü günler içerisinde 150 milyonun üzerinde tweet atıldı.
Londra Yaz Olimpiyatları da Twitter’a damgasını vurdu ve olimpiyatların devam ettiği günlerde 150 milyonun üzerinde tweet atıldı.
Whitney Houstan’ın Los Angeles’ta Beverly Hilton Oteli’nde ölü bulunması üzerin dakikada 73 bin tweet atılırken, cenaze törenin olduğu gün ise tweet sayısı 2 milyonu geçti.

Houston’ın Los Angeles’ta Beverly Hilton Oteli’ndeki odasında ölü bulunnan şarkıcı Whitney Houstan da Twitter’a damgasını vuran isimlerden biri. Houston’ın ölümüyle dakikada 73 bin tweet atılırken, cenaze töreninin yapıldığı gün ise atılan tweet sayısı 2 milyonu geçti.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
07:53:57 07-01-2013
Tweet'leriniz artık arşivlenecek
TEKNOLOJİ OKU - 07 Ocak 2013 Pazartesi, 00:52

Twitter sitesi hayata geçtiğinden bu yana atılan tüm mesajlar (tweet) arşivlenecek.

Açıklama yapan ABD Kongre Kütüphanesi, Twitter ile iki yıl önce yapılan anlaşma kapsamında, mikroblog sitesi hayata geçtiğinden bu yana atılan tüm mesajların (tweet) arşivleneceğini söyledi. Açıklamada, şu ana kadar 170 milyarı bulan tweetleri organize edilrek arşivleme çalışmasına başlandı bile.

Anlaşma kapsamında, kütüphane ilk olarak 2006-2010 yılları arasında atılan 21 milyar tweet'i depolayacak. Twitter'ın dünya genelinde 470 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Twitter'da her gün yarım milyar tweet atılıyor. Son iki yılda atılan tweet sayısı ise yaklaşık 150 milyar.

Kongre Kütüphanesi, tweet akışından mesajların toplanmasını sağlayan sistemi tamamladıklarını ve sayısı 170 milyarı geçen tweet'leri organize etme ve arşivleme çalışmasına başladıklarını açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamada, 'Twitter'ın Kongre Kütüphanesinin görevleri arasında önemli bir yer tuttuğu' ifade edildi. Ayrıca, sosyal medyanın ana iletişim platformu haline geldiği ve zamanla kütüphaneler tarafından biriktirilen mektupların, dergilerin ve diğer önemli yayımların yerini aldığı söylendi.

Şu ana kadar oluşturulmakta olan arşive erişim için izin verilmiyor, ancak dünya çapında arşive erişim izni almak için yaklaşık 400 başvuru yapılmış. Başvuruların büyük bölümü, yurttaş gazetecilik ve seçilen yöneticilerin mesajlarıyla ilgili oldu. Ayrıca aşılanma oranları ile borsa hareketlerinin de takip edilmek istendiği söylendi. Kütüphane, 170 milyar tweet içeren arşivin iki kopyasının, toplam 133 Terabyte'lık alan kaplayacağını açıkladı.
Haberin kaynağı » www.teknolojioku.com
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
11:15:56 24-06-2013
http://shiftdelete.net/twitter-spindlei-satin-aldi-45377.html


Twitter Spindle’ı Satın Aldı
Twitter, sosyal ağ içeriklerini aramaya ve keşfetmeye yarayan bir servis olan Spindle’ı kendi ailesine kattı. Twitter’ın Spindle ile ne yapacağı ise henüz bilinmiyor.
20/06/2013 16:20

140 karakter ile başlayıp popülaritesini giderek artıran Twitter, kullanıcılara daha iyi hizmet sunabilmek için çeşitli şirketleri bünyesini katıyor.

Twitter'ın bu hizmet için almış olduğu son şirket ise Spindle isminde sosyal ağ içeriklerinin tamamını aramaya ve keşfetmeye yarayan bir şirket.

Spindle keşfetmek teması üzerine kurulu bir sistem ve sosyal ağ içerikleri için keşif motoru olarak tanımlanıyor. Sistem bu keşif aramalarını ise kullanıcıların konumuna göre yaparak bölgesel olarak sonuçlar veriyor. Örneklemek gerekirse Spindle sizin konumunuza göre paylaşılan Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların içeriklerini size sunarak etrafınızda nelerin olup bittiğini görmenizi sağlıyor.

Spindle sayesinde kullanıcılar o konumdaki paylaşılan içeriklere göre restoran, bar, park, müze, toplantı yerleri, alışveriş yerleri, ilgi çekici mekanlar ve diğer sosyal ağ içeriklerini görebiliyor. Kullanıcılar aynı şekilde kendileri de Spindle üzerinden paylaşım yapabiliyor.

Bu şekilde bir hizmete sahip olan Spindle ile Twitter'ın ne yapacağı henüz bilinmiyor. Twitter'ın konum bazlı tweetler ile reklam odaklı olarak kullanacağı düşünülen Spindle, bundan böyle çalışmalarına Twitter'ın San Francisco ofisinde devam edecek.

:: Twitter'ın yapmış olduğu bu satın alma işlemi size kullanıcılara neler sunacak?

Yazan: Mustafa Şevki Coşar
SDN - ShiftDelete.Net
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:24:09 05-05-2014
http://www.phraseexpander.com/order/

Twitter'a "Mute" özelliği geliyor!
Twitter, mute, sessizlik,özellik
Paylaşın
Diğer
En çok satan Bilgisayar Aksesuar & Sarf Malzemeleri
Twitter hesabınızda görmek istemediğiniz arkadaşlarınız mı var? Artık onları susturabilirsiniz!

Galeri: 30 Sansasyonel Twitter mesajı!
Cem Şancı

Twitter, kullanıcıların görmek duymak istemedikleri arkadaşlarını, takip etmeyi bırakmadan görmelerini engelleyecek olan Mute özelliğini test etmeye başladı.

Mute özelliği sayesinde, kullanıcılar seçtikleri diğer kullanıcıların tweetlerini haber sayfasından çıkarabilecekler. Ancak bunun için ilgili kullanıcıları takip etmeyi bırakmak zorunda kalmayacaklar. Bu yeni çözümün, özellikle maç geceleri gibi, insanların spam şeklinde yorumlar yaptığı dönemlerde, rahatsız edici tweetler atan kullanıcılarının kısa süreli engellenmesi gibi çalışacak.

Şu anda mobil uygulamalarda denenmeye başlayan Mute özelliği aslında 2011'den beri popüler Tweetdeck uygulamasında da kullanılıyordu.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
11:34:31 28-10-2014
Twitter Twitpic'i satın aldı

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan kötü haberler sonunda tatlıya bağlandı. Twitter – Twitpic savaşı sona erdi. Twitter, bu fotoğraf servisini satın alacak ve açık kalmasını sağlayacak. Şunu belirtmek lazım ki Twitpic artık kullanılmayacak. Yani yeni fotoğraflar yükleyemeyeceksiniz. Twitter satın almayı sadece eski fotoğraflar yerinde kalsın diye yaptı.

Gayet mantıklı olan satın alma neticesinde Twitter üzerinde bir sürü kırık link oluşması engellendi. Bildiğiniz gibi TwitPic insanların Twitter hesaplarıyla entegre oluyor ve buradan yaptığınız paylaşımlar aynı zamanda Twitter hesabınızda da paylaşılıyordu. TwitPic'in kapanması, bu bağlantıların kırılmasına neden olacaktı. Bir zamanlar TwitPic'in ne kadar popüler olduğunu düşünecek olursak Twitter'ın buna müsaade etmesi olanaksızdı.

Twitpic anlaşma haberini kendi sitesi üzerinden duyurdu. Eklenmesi gereken son şeyler ise; Twitpic'in mobil uygulamalarınında kullanılmaz olacağı. Zira uygulamalar mobil marketlerden de kaldırılacak. Eğer fotoğraflarınızı yüklemek için bu güne kadar Twitpic'i kullandıysanız bundan sonra başka bir alternatif bulsanız iyi olur.
rapor et
cevap yaz rapor etSarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Boston Fanz
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax