Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-BoardBunları Facebook'ta paylaşmaktan vazgeçin!
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
09:00:53 09-10-2011
Facebook'ta paylaştığınız bu 5 şey başınıza bir iş açmadan önce vazgeçmenizde büyük fayda var!

Facebook'ta paylaştığımız şeyler, sadece güvenliğimizi tehlikeye atmakla kalmıyor bazen arkadaşlarımızın canını da sıkıyor. Eğer siz de Facebook'da "her şeyi" paylaşanlardansanız, bu yazımızı okumanızda fayda var. İşte Facebook'da artık paylaşmamanız gereken 5 şey:

1
Şu anki yeriniz: Facebook, nerede olduğunuzu bildirmenize izin veriyor, ancak bunu yapmak istediğinizden emin misiniz? Bu tür bir bilgiyi paylaşmak, evinizi hırsızlara açık hale getirebilir. Yerinizi sadece arkadaşlarınızla paylaşıyor olmanız da çözüm değil, zira bir tanesinin hesabı ele geçirilmiş olabilir.

2
Yeni teknolojik aletler: Yeni teknolojik oyuncağınızı Facebook duvarınızda kutlarken dikkat edin. Evinizde bıraktığınız teknolojik cihazınızı ele geçirmek isteyen bazı kötü niyetli kişiler olabilir.

3
"Facebook ödemeli oldu": Facebook, hiçbir zaman ücretli bir hizmet olmayacağını defalarca tekrarladı. O halde neden hala "Facebok paralı oluyor" şeklinde paylaşımlarda bulunuyorsunuz?


4
Direkt olmayan mesajlar: Bazı kullanıcılar zaman zaman diğerlerinin durum güncellemeleri hakkında belirsiz duvar yayınları yapabiliyorlar. Bunu görüp kastedilen kişiyi tanımayan kullanıcılar ise mesajı pek de umursamıyor. Sonuç olarak bu tür mesajlar, kirliliğe yol açıyor.

5
Tatil fotoğraflarınız: Bu madde biraz da bayanları hedef alıyor, ancak bir kısım erkekleri de içerebilir. Özellikle plajda yaptıklarınızın fotoğrafları, internette hiç de ummadığınız yerlerde ortaya çıkabilir. Facebook'un fotoğrafları indirmeye izin verdiğini unutmayın. Fotoğraflarınızın altına insanların ona dikkatle yaklaşması yönünde bir not eklediyseniz, bunun ters tepebileceğini de aklınızda bulundurun.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
10:20:14 09-10-2011
gereksiz olarak iş güç kişisel tarihleri yazmayın derim...
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:40:12 18-10-2011
Facebook’ta kendinizi koruyun

Sosyal ağlarda tanımadığınız insanlarla paylaştığınız bilgiler günün birinde size ciddi sıkıntılar yaratabilir.


Sosyal ağlar artık internet kullanıcılarının hayatının önemli bir parçası haline geldi. Türkiye’de sosyal ağ dendiğinde akla gelen ilk isim olan Facebook, yaptığı son geliştirmelerle insanların site üzerinde geçirdiği zamanı da ciddi şekilde artırdı. Artık Facebook kullanıcıları sosyalleşmekten çok içerik tüketmek için sitede zaman geçiriyor. Arkadaşların paylaştığı resimler, eğlenceli ve ibret verici videolarla Facebook ciddi miktarda içeriğe ev sahipliği yapıyor.

Kullanıcılar son zamanlarda içerik paylaşımına odaklanmış olsa da sistemin temel özellikleri arka planda olduğu gibi duruyor. Facebook üyeleri, siteye girdikleri kişisel bilgilerini ve özel içeriklerini her geçen gün artırıyor.

Facebook’taki olası sosyal tehlikelerden daha önce de defalarca bahsetmiş, bu konuda yazılar yazmıştık. Konuyla ilgilenen birçok gazete ve televizyon da benzer haberler yapmıştı. Elbette zaman akıp giderken Facebook’taki güvenlik riskleri de unutulup gitmeye mahkûm oldu.

Kullanıcılar çokça önemsemese de Facebook yönetimi kişisel bilgilerin korunması konusunu mecburen önemsiyor.

Genel kanının aksine, hacker’lar yalnızca bilgisayar başında oturup durmadan klavyenin tuşlarına basan, karışık görünen ekranlarda ne olduğu anlaşılmaz komutlar yazıp duran kişiler değil. Sosyal mühendislik tabir edilen yöntemleri sıkça kullanıyorlar ve bu yöntemlerden biri kimi zaman sahte bir Facebook hesabı açıp arkadaşlar edinmek bile olabiliyor.

Tanımadığım arkadaşlarım


Son zamanlarda Facebook’ta sayısı hızla çoğalan sahte hesaplar dikkatimi çekti. Birçok arkadaşımla arkadaş olan bazı sahte kullanıcıları hiç düşünmeden arkadaş olarak kabul ettiğimi fark ettim. “Ne de olsa bütün ilkokul arkadaşlarımı tanıyor, o da onlardan biri olmalı!” diyerek çokça düşünmeden arkadaş listeme eklediğim birkaç kişinin tamamen düzmece kullanıcılar olduğunu fark ettim.

Genellikle erkeklerin ilgisini çekebilecek alımlı bayan resimleriyle açılan hesaplar, bir süre sıradan bir Facebook kullanıcısı gibi hareket ediyor, sonrasında “Yeni fotoğraflarım için tıklayın” benzeri bir bağlantı göndererek insanları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Bahsi geçen bağlantıya tıkladığınızda Facebook’a tekrar giriş yapmanız gerektiğini söyleyen bir sayfayla karşılaşıyorsunuz. Bu sahte sayfaya girdiğiniz kullanıcı adı ve parola da sayfayı hazırlayan kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor. Artık hesabınızı rahatça ele geçirebilir, daha da kötüsü sizin adınıza sosyal paylaşımlarda bulunabilirler!

Tanımıyorsanız, tanımıyorsunuzdur!


Yukarıda verdiğim örnek, masum birkaç tıklamayla nasıl tuzaklara düşebileceğinizi gösteriyor. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamanın yolu, öncelikle arkadaş listenize birilerini eklerken dikkatli davranmaktan geçiyor. Kimi zaman “tanıdığınız ama arkadaşınız olmayan” birilerini arkadaş olarak eklemek de sorun çıkartabilir. İnsanlar yıllar içinde değişiyor, çeşitli sosyal ve psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Bu yüzden arkadaş listenize eklediğiniz kişileri tanıdığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca Facebook’un gizlilik ayarlarını da etkili kullanmak gerekiyor.

1. Facebook’un gizlilik ayarları, sitenin neresinde olursanız olun yalnızca tek tıklamayla erişebileceğiniz uzaklıkta. Sitenin güncel arayüzü bu tür özelliklerin kolay kullanımını sağlayarak takdiri hak ediyor.

2. Sayfanın üst kısmındaki yatay menüden Ayarlar ifadesinin üzerine geldiğinizde açılan menüde Hesap Ayarları, Gizlilik Ayarları ve Uygulama Ayarları seçenekleri bulunuyor. Bizim işimiz Gizlilik Ayarları kısmında.

3. Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı gözden geçirirken öncelikle kullanıcı profilinizin gizliliğini denetlemelisiniz. Profilinizi, temel bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi, durum ve bağlantılarınızı kimlerin görebileceğine karar verebiliyorsunuz.

4. Facebook’un gizlilik ayarlarındaki ayrıntı zamanla çoğaldı. Artık eklediğiniz farklı içerik türlerinin kimler tarafından görülebileceğine de karar verme olanağına sahipsiniz. İsterseniz farklı içerik türlerini farklı kullanıcılara açabiliyorsunuz.

5. İçerik türlerine erişebilecek kullanıcı gruplarını belirlerken Herkes, Ağlarım ve Arkadaşlarım, Arkadaşlarımın Arkadaşları, Sadece Arkadaşlar gibi seçeneklerin yanında daha ayrıntılı ayarlama için Özelleştir seçeneği de var.

6. Tüm içerik türleri için güvenliğinizi sağlayacak ayarlamaları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamanız gerekiyor. Facebook’ta ne kadar sosyalleşmek istediğinize karar vermekte özgürsünüz ama fazlasının zararlı olabileceğini akılda tutmakta yarar var.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
23:51:02 10-12-2011
Facebook güvenliği için 6 altın kural
Yarım milyara ulaşan abonesiyle sanal çetelerin hedefi haline gelen Facebook'u güvenle kullanmak için dikkat etmeniz gerekenler.

Geçtiğimiz ay 500 milyonu aşkın Facebook kullanıcısının neredeyse beşte birinin profillerindeki kişisel bilgiler derlenip dosya halinde 'kamuoyuna' açıldı ve pek çok firma bunu indirdi. Elbette bu yasadışı değildi ancak Facebook abonelerinin koyduğu her bilgi ve dosyanın ne kadar kolay kullanılabileceğinin de kanıtı oldu.

Öte yandan bu denli dev bir sosyal ağ tabi ki zararlı yazılımlarla çıkar sağlayan veya suç işleyen çetelerin de ilgisine mazhar oldu. Facebook‘u hedefleyen saldırıların süreceğine dikkat çeken ESET’in kıdemli araştırma uzmanlarından David Harley'e göre 6 kurala uyulursa Facebook hesabımız yoluyla zarar görmeyiz:

1. Facebook gizlilik ayarlarınızı düzenleyin: Tam profilinizi sadece en güvenilir arkadaşlarınız ile paylaşın, diğerlerine kısıtlı profil uygulayın. Facebook ayarlarında durum güncellemeleri, duvar iletileri, kişisel bilgiler, fotoğraflar arasından kısıtlamak istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Facebook zaman zaman gizlilik ayarlarını değiştiriyor, onayladığınız ayarların farkında olun. Arkadaş listenizde tanımadığınız birini görürseniz hemen kaldırın.

2. İletilen bağlantıları tıklamayın: E-postanızdaki şüpheli bir eklentiyi posta arkadaşınızdan gelmiş olsa bile açmıyorsanız, aynı güvenliği Facebook’ta da uygulamalısınız. Mesajın içeriği arkadaşınız yerine bir hacker ya da suçludan geliyor olabilir.

3. Sadece tanıdığınız insanların arkadaşlık isteğini kabul edin: Kullanıcılar tanımadıkları insanlardan gelen istekleri onaylamamalılar ve tam profillerini herkese göstermemeliler. Kiminle neyi paylaştığınızı aklınızdan çıkarmayın.

4. Girdiğiniz bilgiler sonsuza kadar dünyaya açık kalacaktır: Bir fotoğrafı ya da tüm sosyal ağ hesabınızı sildiğinizde tüm veriyi sonsuza kadar sildiğinizi zannetmeyin. Bilgileriniz ve fotoğraflarınız, sildiğiniz zamana kadar çoktan başka bir bilgisayara indirilmiş olabilir. İnternette hangi fotograf ve bilgileri paylaşmanızın yerinde olacağını en az iki kez düşünün.

5. Uygulama yüklerken dikkatli olun: Üçüncü parti birçok uygulama hackerların elinden çıkmış olabilir. Emin olun, kişisel bilgilerinizin bu tip insanların eline geçmesini istemezsiniz.

6. Tıklamadan önce düşünün: “Beğen” linkine tıklarken dikkatli olun. Arkadaşlarınıza solucan bulaştırma ihtimaliniz var. Her şey “Beğen” linkine tıklayarak başlıyor ve bir anda kendinizi başkalarına spam gönderir halde bulabiliyorsunuz. Profilinize bu tip bir solucan bulaşmış ise, temizlemek için bulaştıran mesajı durumunuzdan ya da duvarınızdan kaldırın ve şüpheli uygulamalar için ayarlarınızı kontrol edin.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:21:01 15-12-2011
Facebook’tan kaçak sigara satılıyor
15 Aralık 2011 |İnterpromedya Haber Merkezi | İnternet

Kaçakçılar, şimdi de sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden satışa başladı. Paketi 4-5 lira olan sigaralar Facebook’ta 2 liraya satılıyor.

Maliye Bakanlığı’nın kaçak ve sahte sigaraya karşı başlattığı topyekûn operasyonlarla cadde ve sokaklarda sıkışan kaçak sigara tüccarları pazarlama işini sanal aleme taşıdı. Sigara kaçakçıları özellikle sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta pazar kurdu.

Sigara kaçakçıları, paketi 4-5 lira olan sigaraları Facebook’taki sayfa üzerinden 2 liradan satıyor. Adeta bir forum alanı olarak kullanılan Facebook’ta sigara alıcısı ve satıcısı internetten pazarlık bile yapıyor. Satıcı elindeki malın fiyatını ve teslim şartlarını belirtiyor, alıcılar da hesap numaralarına parayı gönderip teslimatı bekliyor. Sigara markası ismiyle açılan ve bin 300 kişinin beğendiği bir Facebook sayfasındaki ‘Her ile kargoyla, teslimat yapılır’, ‘Acil şu marka 20 karton sigaraya ihtiyaç var’ gibi mesajlar dikkat çekiyor.

Sayfadaki yazışmalara göre polis de kaçakçıları yakın tabibe aldı. Çünkü satıcılar Facebook’taki mesajlarında ‘Verilen her siparişe aldanmayın, yarısı polis çıkıyor’ diye diğer kaçakçıları da uyarıyor.

Emniyet Birimlerinden Sıkı Takip

Sigara fiyatlarının artmasıyla birlikte kaçak sigara oranında artışın yaşandığını belirten uzmanlar son dönemde kaçak sigara işinin özellikle internet üzerinden yapılmaya başlandığını belirtiyor.

Star’ın haberine göre; uzmanlar, Türkiye’deki kaçak sigara oranının yüzde 20’ye kadar ulaştığını belirtti:

“Ülkemizde bu oranın 2009 yılında yüzde 5 olduğu tahmin ediliyordu. Şu anda her 5 sigaradan birinin kaçak olduğu görülüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre, 2008 ve 2009 yılında emniyet ekipleri yaklaşık 10 milyon paket kaçak sigara yakalarken, 2010 yılında bu miktar 43.5 milyon pakete ulaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü dışında 2010 yılında Jandarma birimlerince de 30 milyon paket ve gümrük birimlerince de 2.5 milyon paket kaçak sigara yakalandığı belirtilmektedir.”

Çöpten çıkan her 5 paketten biri kaçak ya da sahte

Tütün Sanayicileri Derneği de geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada hükümetin kararlılıkla sürdürdüğü kaçak sigara ile mücadelenin çok önemli ve verimli olduğunu belirterek ani ve yüksek vergi artışlarının ise kaçak sigara ticaretini daha yukarılara çıkardığını söylemişti.

Philip Morris/Sabancı, Japan Tobacco International, British American Tobacco Tütün Mamulleri ile Imperial Tobacco şirketlerinin oluşturduğu dernek verilerine göre “Çöplerden yapılan boş paket araştırmaları ve şirket elemanlarının yaptığı denetimlere göre Türkiye’de çöpten çıkan her boş 5 paketten birisi kaçak ya da sahtedir” denildi.

Yasal satış adedi düştü

Tütün sektörünün devletin toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 8’ini karşıladığını belirten dernek yetkilileri “2009 yılında yasal sigara satışları 108 milyar adet olarak gerçekleşti. 2009 yılı sonundaki vergi artışı sonrasında ise yasal pazar 2010 yılında 93 milyar adet sigaraya düştü. Ancak bu düşüşü sigara tüketiminde bir düşüş olarak yorumlamak oldukça yanıltıcıdır. 2009 yılında yüzde 5 seviyelerinde bulunan kaçak sigara oranı 2010 yılından bu yana yüzde 20 seviyelerindedir. Başka bir deyişle yasadışı yollarla 15 milyarın üzerinde sigara satışı gerçekleşmiştir. Yani yasal pazardaki azalmanın ana sebebi kaçak sigara ticaretindeki artıştır” dedi.

İnterpromedya Haber Merkezi - 15 Aralık 2011

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:42:14 15-12-2011
Zonguldak PTT Müdürlüğü'nde memur olarak çalışan İbrahim Damatoğlu, Başbakan Erdoğan ve hükümet aleyhinde basında yer alan haber ve karikatürleri Facebook'taki sayfasında paylaştığı için 'maaş kesintisi' ve 'kademe ilerlememe' cezasına çarptırıldı. Damatoğlu, ayrıca Ordu'ya tayin edildi.

Facebook'ta paylaştı, hayatı karardı!


(DHA) -- Ankara PTT Maşmüdürlüğü Teftiş Kurulu, geçen Eylül ayında, 20 yıllık PTT memuru, evli ve 1 çocuk babası İbrahim Damatoğlu hakkında idari soruşturma başlattı.

Evindeki bilgisayarını kullanarak Facebook'taki sayfasında, hükümet aleyhinde gazetelerde ve dergilerde yer alan haberlerin yanında, bazı köşe yazarlarının yine hükümet aleyhindeki yazılarıyla, karikatürler paylaşan Damatoğlu hakkında yürütülen soruşturma 2 Aralık'ta tamamlandı.

Sürgün ve suç duyurusu

Teftiş Kurulu Kontrolörü Kadir Çevik'in yürüttüğü soruşturma sonunda Damatoğlu'na, 'siyasi ve ideolojik içerikli haber paylaşmında bulunmak, yazılı ve resimli paylaşımlarla devlete ait kurum ve kuruluşları aşağılamak, devlet büyüklerine karşı küçük düşürücü paylaşımlarda bulunmak, Başbakan'ı ve partisini hedef alan paylaşımlarda bulunmak, kamuoyunu hükümet ve Başbakan aleyhine olumsuz yönlendirmeye dönük onur kırıcı ibarelerin kullanıldığı ifade ve paylaşımları yaymak' suçlarından 'maaş kesintisi' ve 'kademe ilerlememe' cezası verildi.

Aynı soruşturma kapsamında Ordu'ya tayini çıkarılan Damatoğlu hakkında, 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulunuldu.

Cezaya karşı eylem

Aynı zamanda KESK'e bağlı Haber- Sen 7 Nolu Şube Örgütlenme Sekteri olan İbrahim Damatoğlu'na verilen ceza, KESK Zonguldak Şubeler Platformu üyelerince protesto edildi.

PTT Zonguldak Şubesi önünde İbrahim Damatoğlu ile birlikte yaklaşık 50 kişinin katıldığı eyleme, CHP İl Başkanı Tümer Peker ve CHP'li Belediye Meclis üyeleri de destek verdi.

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Dalgıç, İbrahim Damatoğlu'nun kendi evindeki bilgisayarını kullanarak Facebook'ta yaptığı haberleşme ve paylaşımlar nedeniyle başına gelmeyenin kalmadığını söyledi.

Dalgıç, "Her Facebook kullanıcısının birbirleri ile paylaştığı, haber, müzik, video, fıkra, karikatür gibi paylaşımları nedeniyle arkadaşımız hakkında çalıştığı kurum tarafından müfettiş görevlendirilmiş ve soruşturma başlatılmıştır. İbrahim Damatoğlu'na yapılan bu cezai işlemlerin hiçbir hukuksal ve idari dayanağı yoktur" dedi.

Ceza iptali için mahkemeye başvurdu

İbrahim Damatoğlu, eylemin ardından öğretmen eşi Didem Damatoğlu ile birlikte Adliye'ye giderek, kendisine verilen cezaların iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Adliye önünde açıklama yapan Damatoğlu, "Facebook'ta milyonlarca insanların paylaştığı haberleri, RTÜK tarafından denetlenen sitelerde ve ulusal basında yer alan haberleri, Can Yücel'in şiirlerini paylaşmam suç oldu. Ben bu paylaşımların hiçbirinde yorum yapmadım. Bazılarının hoşuna gitmeyen haberleri paylaşmam suç oldu. Tüm bu işlemlerin iptal edilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi'ne dava dilekçemi verdim" dedi.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:47:02 15-12-2011
Bu Facebook uygulamasından uzak durun
Facebook'ta son günlerde hızla yayılan sahte bir uygulama, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor. Kullanıcılar, uygulamaya erişim izni vererek bu tuzağa düşüyor.

15:17 | 15 Aralık 2011
Bu Facebook uygulamasından uzak durun

Facebook'ta güvenilir olmayan uygulamaların sayısı hızla artıyor. Son günlerde kullanıcıların birbirine gönderdiği "Takvimime" uygulaması, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor ve daha şimdiden Türkiye'den 2.8 milyon kullanıcı bu uygulamayı hesabına indirdi.

Facebook'un desteklemediği Takvimime isimli bu uygulama, prensipte kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerin doğum günlerini girmenizi istiyor ve bu şekilde size bir takvim oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ancak tüm bunları yapabilmek için önce uygulamaya "izin" vermeniz gerekiyor. Gerekli izni sizden alan uygulama ise tüm kişisel bilgilerinize erişim hakkını eline alıyor.

Bu uygulamaya üye olduğunuzda arkadaş listenizdekiler de otomatik olarak sizden bu uygulamayla bağlantılı davet alıyor ve bu konuda dikkatli davranmayan kullanıcılar uygulamaya yetki vererek bu sahte uygulamanın yaygınlaşmasına sebebiyet veriyor.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:41:00 21-12-2011
Facebook’ta kendinizi koruyun
Sosyal ağlarda tanımadığınız insanlarla paylaştığınız bilgiler günün birinde size ciddi sıkıntılar yaratabilir.


Sosyal ağlar artık internet kullanıcılarının hayatının önemli bir parçası haline geldi. Türkiye’de sosyal ağ dendiğinde akla gelen ilk isim olan Facebook, yaptığı son geliştirmelerle insanların site üzerinde geçirdiği zamanı da ciddi şekilde artırdı. Artık Facebook kullanıcıları sosyalleşmekten çok içerik tüketmek için sitede zaman geçiriyor. Arkadaşların paylaştığı resimler, eğlenceli ve ibret verici videolarla Facebook ciddi miktarda içeriğe ev sahipliği yapıyor.

Kullanıcılar son zamanlarda içerik paylaşımına odaklanmış olsa da sistemin temel özellikleri arka planda olduğu gibi duruyor. Facebook üyeleri, siteye girdikleri kişisel bilgilerini ve özel içeriklerini her geçen gün artırıyor.

Facebook’taki olası sosyal tehlikelerden daha önce de defalarca bahsetmiş, bu konuda yazılar yazmıştık. Konuyla ilgilenen birçok gazete ve televizyon da benzer haberler yapmıştı. Elbette zaman akıp giderken Facebook’taki güvenlik riskleri de unutulup gitmeye mahkûm oldu.

Kullanıcılar çokça önemsemese de Facebook yönetimi kişisel bilgilerin korunması konusunu mecburen önemsiyor.

Genel kanının aksine, hacker’lar yalnızca bilgisayar başında oturup durmadan klavyenin tuşlarına basan, karışık görünen ekranlarda ne olduğu anlaşılmaz komutlar yazıp duran kişiler değil. Sosyal mühendislik tabir edilen yöntemleri sıkça kullanıyorlar ve bu yöntemlerden biri kimi zaman sahte bir Facebook hesabı açıp arkadaşlar edinmek bile olabiliyor.

Tanımadığım arkadaşlarım


Son zamanlarda Facebook’ta sayısı hızla çoğalan sahte hesaplar dikkatimi çekti. Birçok arkadaşımla arkadaş olan bazı sahte kullanıcıları hiç düşünmeden arkadaş olarak kabul ettiğimi fark ettim. “Ne de olsa bütün ilkokul arkadaşlarımı tanıyor, o da onlardan biri olmalı!” diyerek çokça düşünmeden arkadaş listeme eklediğim birkaç kişinin tamamen düzmece kullanıcılar olduğunu fark ettim.

Genellikle erkeklerin ilgisini çekebilecek alımlı bayan resimleriyle açılan hesaplar, bir süre sıradan bir Facebook kullanıcısı gibi hareket ediyor, sonrasında “Yeni fotoğraflarım için tıklayın” benzeri bir bağlantı göndererek insanları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Bahsi geçen bağlantıya tıkladığınızda Facebook’a tekrar giriş yapmanız gerektiğini söyleyen bir sayfayla karşılaşıyorsunuz. Bu sahte sayfaya girdiğiniz kullanıcı adı ve parola da sayfayı hazırlayan kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor. Artık hesabınızı rahatça ele geçirebilir, daha da kötüsü sizin adınıza sosyal paylaşımlarda bulunabilirler!

Tanımıyorsanız, tanımıyorsunuzdur!


Yukarıda verdiğim örnek, masum birkaç tıklamayla nasıl tuzaklara düşebileceğinizi gösteriyor. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamanın yolu, öncelikle arkadaş listenize birilerini eklerken dikkatli davranmaktan geçiyor. Kimi zaman “tanıdığınız ama arkadaşınız olmayan” birilerini arkadaş olarak eklemek de sorun çıkartabilir. İnsanlar yıllar içinde değişiyor, çeşitli sosyal ve psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Bu yüzden arkadaş listenize eklediğiniz kişileri tanıdığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca Facebook’un gizlilik ayarlarını da etkili kullanmak gerekiyor.

1. Facebook’un gizlilik ayarları, sitenin neresinde olursanız olun yalnızca tek tıklamayla erişebileceğiniz uzaklıkta. Sitenin güncel arayüzü bu tür özelliklerin kolay kullanımını sağlayarak takdiri hak ediyor.

2. Sayfanın üst kısmındaki yatay menüden Ayarlar ifadesinin üzerine geldiğinizde açılan menüde Hesap Ayarları, Gizlilik Ayarları ve Uygulama Ayarları seçenekleri bulunuyor. Bizim işimiz Gizlilik Ayarları kısmında.

3. Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı gözden geçirirken öncelikle kullanıcı profilinizin gizliliğini denetlemelisiniz. Profilinizi, temel bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi, durum ve bağlantılarınızı kimlerin görebileceğine karar verebiliyorsunuz.

4. Facebook’un gizlilik ayarlarındaki ayrıntı zamanla çoğaldı. Artık eklediğiniz farklı içerik türlerinin kimler tarafından görülebileceğine de karar verme olanağına sahipsiniz. İsterseniz farklı içerik türlerini farklı kullanıcılara açabiliyorsunuz.

5. İçerik türlerine erişebilecek kullanıcı gruplarını belirlerken Herkes, Ağlarım ve Arkadaşlarım, Arkadaşlarımın Arkadaşları, Sadece Arkadaşlar gibi seçeneklerin yanında daha ayrıntılı ayarlama için Özelleştir seçeneği de var.

6. Tüm içerik türleri için güvenliğinizi sağlayacak ayarlamaları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamanız gerekiyor. Facebook’ta ne kadar sosyalleşmek istediğinize karar vermekte özgürsünüz ama fazlasının zararlı olabileceğini akılda tutmakta yarar var.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
07:36:43 23-12-2011
Bu uygulamadan uzak durun


Facebook'ta son günlerde hızla yayılan sahte bir uygulama, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor.


Kullanıcılar, uygulamaya erişim izni vererek bu tuzağa düşüyor.Facebook'ta güvenilir olmayan uygulamaların sayısı hızla artıyor. Son günlerde kullanıcıların birbirine gönderdiği "Takvimime" uygulaması, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor ve daha şimdiden Türkiye'den 2.8 milyon kullanıcı bu uygulamayı hesabına indirdi.

Facebook'un desteklemediği Takvimime isimli bu uygulama, prensipte kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerin doğum günlerini girmenizi istiyor ve bu şekilde size bir takvim oluşturmanıza yardımcı oluyor. Ancak tüm bunları yapabilmek için önce uygulamaya "izin" vermeniz gerekiyor. Gerekli izni sizden alan uygulama ise tüm kişisel bilgilerinize erişim hakkını eline alıyor.

Bu uygulamaya üye olduğunuzda arkadaş listenizdekiler de otomatik olarak sizden bu uygulamayla bağlantılı davet alıyor ve bu konuda dikkatli davranmayan kullanıcılar uygulamaya yetki vererek bu sahte uygulamanın yaygınlaşmasına sebebiyet veriyor.

Mynet

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
23:01:17 23-12-2011
+kalemini yere attım düşmedi.
-neden ?
-çünkü pilot kalemdi

bu nası bi yazıdır açıklayabilen varmı
rapor et
cevap yaz rapor et Sayfa:1 2 3 4 Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax