Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-Board



Bilgisayarınız için Güvenlik ipuçları
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
09:26:26 22-09-2011
Bilgisayarınız için Güvenlik ipuçları
Bilgisayarınız için Güvenlik ipuçları

Güçlü şifreler oluşturun
E-mail’inizde , Facebook veya benzeri portallarda kullandığınız şifrelerde mutlaka güçlü şifreler kullanmalısınız. Şifre oluştururken harf/s ayı ve @ türü özel sembollerden yararlanmalı ve bu şekilde uzun bir şifre oluşturmalısınız.

Güvenlik programları kullanın
Bilgisayarınızda dosyalarınızın güvenliği için Antivirüs yazılımının kurulu olması şart. Bu antivirüs yazılımıyla bilgisayarınızı belirli aralıklarla taramalı ve programınızı sık sık güncellemelisiniz. Keylogger türü programları bilgisayarlara yerleştiren hacker’lar, klavyenizle yazdığınız her şeyi takip edebiliyor ve bu şekilde şifrelerinizi veya yazdığınız diğer metinleri kayıt altına alabiliyor. Bu nedenle bilgisayarınızı sık sık virüslere ve bu gibi malware’lere karşı taramadan geçirmelisiniz

İnternet üzerinden alışveriş
İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenilir siteleri tercih etmeli ve kredi kartı bilgilerinizi güvenmediğiniz sayfalarda paylaşmamalısınız. Ayrıca e-mail’den gelen ve sizden kredi kartı şifrenizi talep eden mail’lere de itibar etmemeniz gerekiyor

Kablosuz internetten faydalanırken
Wi-Fi gibi kablosuz internet bağlantılarını kullanırken üçüncü kişileri de her zaman düşünmelisiniz. Söz gelimi sizin faydalandığınız kablosuz internet bağlantısından yakınınızdaki kişiler de yararlanabilir. Bu nedenle kablosuz bağlantınız için güçlü bir şifre oluşturmalısınız.

Verilerinizi mutlaka yedekleyin
Bilgisayarınızda bulunan dosyalarınızı belirli aralıklarla yedeklemelisiniz. Zira bilgisayarınızın sabit diski bozulduğunda veya verilerinizi kazara sildiğinizde bir problemle karşılaşmayacak ve dosyalarınızdan olmayacaksınız. Yedekleme işlemi için harici diskleri kullanabilirsiniz.

Kesintisiz güç kaynağı kullanımı
Güç kaynağı, prensipte bilgisayarınıza güç sağlayarak Elektrik kesilmelerinde veya voltaj dalgalanmalarında bilgisayarınızı korur. Aksi taktirde ani elektrik kesintisi veya voltaj dalgalanması donanımlarınıza zarar verebileceği gibi, bu şekilde dosyalarınızı da tamamen kaybedebilirsiniz.

Şifreli kullanıcı hesabı açın
Bilgisayarınıza şifreli kullanıcı hesabı açarak üçüncü bir kişinin bilgisayarınıza erişimini engelleyebilirsiniz. Bunun için Denetim Masası’ndan Kullanıcı Hesapları’na girerek kendi özel kullanıcı hesabınızı oluşturabilirsiniz. Böylece her Bilgisayar açıldığında sizden şifre talep edildiğinden şifreyi bilmeyen herhangi bir kişi bilgisayarınıza giremez.

Dosyalarınızı şifreleyin
Ö nemli dosyalarınızı bilgisayarınızda tutuyor ve kimsenin görmesini istemiyorsanız Winrar ve benzeri programları kullanabilirsiniz. Winrar’la dosyaları arşivlemek veya sıkıştırmak dışında bu dosyaları şifreleyerek bu dosyaları tamamen koruma altına alabilirsiniz. Örneğin Winrar’daki bu özellikten faydalanmak için arşivleyeceğiniz dosy Aya sağ tıklayıp ‘Arşivle’yi seçin ve Gelişmiş sekmesine girerek “Şifre Oluştur” kısmına tıklayın.

Programlarınızı güncelleyin
Bilgisayarınızda bulunan sürücüleriniz da dahil her programın en güncel sürümünü kullanmalısınız. Zira Virüsler programların açıklarından faydalanarak bilgisayarlara kolayca sızabiliyor ve bu nedenle program üreticilerinin yayınladığı güncelleştirmeleri iyi takip etmek gerekiyor.

Hiçbir şeyinizi paylaşmayın
Facebook, 400 milyonun üzerinde bir kayıtlı kullanıcı kitlesine sahip olan devasa bir platform ve içerisinde hemen her türlü insana rastlayabilmek mümkün. Bu nedenle tanımadığınız kişilerden gelen arkadaş ekleme taleplerini kabul etmemeli, arkadaş listenizde olan kişilerle de hemen her şeyinizi paylaşmamalısınız. Kısacası Facebook’ta hakkınızda ne kadar az bilgi ve fotoğraf varsa, siz o kadar güvendesiniz.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
23:53:41 10-12-2011
Facebook güvenlik anlaşmasını kabul etti

T24 - 800 milyonu aşan üye sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook, ABD Federal Ticaret Komisyonu’yla (FTC) sitedeki gizlilik politikası üzerinde anlaşmaya vardı.





Anlaşma gereği, Facebook önümüzdeki 20 yıl bağımsız denetime tabi tutulacak.


Hürriyet'in haberine göre, komisyon, Facebook’un 2009 yılında kullanıcılarına, “içeriklerini gizli tutabileceklerini söyleyip ardından bu içerikleri paylaşılabilir kıldığını ve kullanıcıları yanılttığını” belirtti.


Komisyon ayrıca, Facebook’un gizlilik politikasının, “haksız, yanıltıcı ve yasaları ihlal eden” nitelikte olduğunu ifade etti.


FTC ile Facebook arasında yapılan anlaşma kapsamında, sosyal paylaşım ağı gizlilik konusunda yapacağı deşiklikleri önceden açıklayacak ve önümüzdeki 20 yıl boyunca, her iki senede bir bağımsız denetimden geçirilecek

resmin büyük hali

resmin büyük hali

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
20:51:29 15-12-2011
ÇOCUK İNTERNETLE NE ZAMAN TANIŞMALI?
ÇOCUK İNTERNETLE NE ZAMAN TANIŞMALI?



Kendisine ateş eden adamı vuramadığı için çok sinirliydi, yüksek sesle bağırıyor; “Ölmelisin seni öldürmem gerekli” diyordu. Yerinde duramıyor, karşısındaki düşmana olanca gücüyle ateş ediyordu. Annesi arada “Sakin ol evladım” dese de annesine aldırmıyor ve gözü yalnızca oynadığı oyunu görüyordu.

Buna benzer sahneler artık çoğu evde yaşanıyor. Çocuklarımız vakitlerinin çoğunu internet başında bilgisayar oyunları oynayarak geçirmeye bayılıyor. Masumane oynanmaya başlayan bu oyunlar doğru seçilmediği takdirde çocuklarımızı şiddete sürüklüyor. Muhtevasında aşırı derecede şiddet unsurları içeren internet oyunları, çocuğu yoğun şiddete maruz bırakıp onun şiddeti sıradan görmesine, şiddete eğilim duymasına, ani sinirlenmelerine, kavga ve gürültüye meyletmesine neden oluyor. Oyun piyasası, çocuklara bu oyunları oynatabilmek için her türlü yolu mübah gördüğünden bilgisayar oyunlarındaki şiddeti her geçen gün daha da artırarak önümüze sunuyor.

Oyunlar dışında sosyal paylaşım siteleri de yetişkinler kadar çocukların da büyük oranda vakit geçirdikleri sanal ortamlar arasında. Tanımadığı insanlarla iletişim halinde olması çocuklarımızı bambaşka tehlikelerin içine sokabiliyor. Bu tablo karşısında uzmanların tavsiyesi internet kullanım süresine ve içeriğine sınır getirilmesi yönünde. Ancak anne babaların endişesini gidermek için işin bir başka boyutunun daha açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Çocuklarımız sınırlı da olsa internetle ne zaman tanışmalı?

EN AZ İLKOKULA KADAR BEKLENMELİ

Çocukların internetle en erken 7 yaşında tanışmaları gerektiğini dile getiren psikolojik danışman Fatma Ülger bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Çocukların interneti kullanmaya başladıklarında dürtü kontrol eğitimini tamamlamış olmaları gerekiyor. Çocuklar ilk bebeklik döneminde ihtiyaçlar içindedir ve bu ihtiyaçları giderildikçe haz alır, kendini mutlu hisseder. Çocukluktaki ilkel benliğin, ilk haz dönemi bir süre sonra son bulmalı ve dürtülerini kontrol edebildiği dönem başlamalıdır. Bu sürecin sağlıklı olabilmesi, anne ve babanın çocuğu sağlıklı bir şekilde takip etmesine, iletişim kurmasına bağlıdır. Çocuk 4 yaşını geçtiği halde, annesi çocuğun isteklerini anında karşılıyorsa, babası çocuğunun her istediği hemen yerine getiriyorsa, çocuk istekleri yerine gelmediğinde evde ağlayarak, kendisini yerlere atarak anne baba üzerine bir otorite kurabiliyorsa böyle ailelerde çocuğa dürtü kontrolü öğretilmiyor demektir. Dürtülerini bekletmeyi öğrenememiş çocuklar interneti de verimli kullanamaz. İnternetteki hızla değişen renkler ve görüntüler karşısında haz duyar ve ona verilen saatte interneti kapatamaz. Anneler 3-4 yaşındaki çocuğu internetin başına oturtarak, çocukların internet başında geçirdiği saatleri kendilerine rahatlama zamanı olarak ayırıyorlar. Oysa 3-4 yaşlarındaki çocuğun internetle ilgisi olmaması gerekir. Çocuğun internetle tanıştırılması ilkokul çağına geldiği sıralara kadar geciktirilmelidir. İlkokul öncesindeki bir çocuğun evinde internet olmaması gerekli. 7 yaşından önce çocuklara interneti tanıtırsanız, çocuk o zaman internetin eğitici yanını tanımaktan çok onu eğlence aracı olarak tanıyacaktır.”

ÇOCUKLARA DOĞRU İNTERNET KULLANIMI ÖĞRETİLMELİ

Doğru internet kullanımı çocuğun yaşına uygun sitelere girerek interneti daha çok bilgi amaçlı kullanmasıdır. Çocuk tabii ki zaman zaman interneti eğlence aracı olarak da kullanacaktır. Fakat bu ebeveyn kontrolü altında olmalıdır. Çocuğunuza interneti yasaklamak, bilgisayara girmesini engellemek ya da internet sebebiyle ona kızıp, bağırmak çözüm değildir. Bu nedenle çocuğunuzun internete hangi sıklıkla gireceğini çocuğunuzla oturup karar vermeli, onun bu konudaki görüşlerini almalısınız. İnternette çocuğunuz için uygun görmediğiniz unsurlar (oyun, fotoğraf, video vb.) hakkında çocuğunuzla oturup uzlaşmalı, onu bunlardan gelecek zararlara karşı bilinçlendirmelisiniz.

Çocuğunuz herhangi bir konuda araştırma yapmak istiyorsa ona tek kaynağın internet olmadığı öğretilmelisiniz. Kitap, kütüphane, müze gibi diğer bilgi kaynaklarından da araştırma yapmasını sağlamalısınız.

İnternet kullanımında da ebeveynlerin yaptığı davranışlar çocuklar için model teşkil eder. Anne babalar çocuklarına doğru internet kullanımını öğretirken, kendileri vakitlerinin büyük bir bölümünü internet karşısında geçirerek, gereksiz şeylerle meşgul oluyorsa çocuklarının interneti doğru şekilde kullanmalarını bekleyemezler.
Çocuğunuzla internet dışında da çok eğlenceli vakitler geçirebileceğinizi gösterin. Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun etkinlikler seçerek onun internete gerek duymadan eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

İNTERNETİ KAPATIN HAYATA AÇILIN

Çocuğun sosyal ve ahlaksal gelişimi için toplumla iç içe olması gerekiyor. Eğer çocuğunuz tüm vaktini internet karşısında geçirip, sadece sanal arkadaşlıklar kuruyorsa toplum içinde kendisini rahat ifade edemez ve yüz yüze diyaloglarda zorluk çeker. Bu sebepten çocuğunuzu sanal değil “gerçek” sosyal ortamlara alıştırın. Enerjisini doğru yerlerde harcamasını sağlayın. Çocuğunuzun gerçek arkadaşlıklar kurabileceği, gelişimi için faydalı olabilecek sportif faaliyetler onu sanal ortamdan uzaklaştırmanız için önemli bir alternatif olabilir.

Semerkand Aile Dergisi
http://semerkandaile.com/
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
07:34:19 16-12-2011
Bilgisayarlar evimizdeki tüm diğer elektronik cihazlar gibi kolayca yıpranabilen veya bozulabilen hassas cihazlardır. Bu yüzden bilgisayarları kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli bazı noktalar vardır.

A. Donanımlarda Dikkat Edilecek Hususlar

Kablolar halı altından geçirilmemeli, ezilemeyecek şekilde yerleştirilmiş olmalıdır.
Bilgisayar açıkken hiçbir kablosu çıkarılıp takılmamalıdır.
Bilgisayar mutlaka topraklı prize bağlanmalıdır.
Eğer prizlerde aşırı ısınma oluyorsa elektrikçiye tamir ettirilmelidir.
Bilgisayar, sabit ve sarsıntılardan etkilenmeyecek masalara yerleştirilmelidir.
Bilgisayar çok sıcakta ve çok soğukta çalıştırılmamalıdır. Ortalama uygun çalışma sıcaklığı 5°C ile 25°C arasıdır.
Aşırı ısınan prizler vakit kaybedilmeden elektrikçilere tamir ettirilmelidir.
Bilgisayarı tozdan korumak için kullanılmadığı zamanlar üzerini örtmek gerekir. Bunun için kumaş veya anti – statik toz örtüleri kullanılmalıdır.
Bilgisayar donanımları fazla hırpalanmadan kullanılmalıdır.
Bilgisayarın yakınında sigara içilmemeli ve cep telefonu kullanılmamalıdır.
Islak elle bilgisayara dokunulmamalıdır.

B. Yazılımlarda Dikkat Edilecek Hususlar

Bulunan her programı bilgisayara yüklemek bilgisayarı virüs tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bu yüzden orijinal olan “Lisanslı” programlar kullanmayı tercih etmek gerekir.
Çalışmakta olan bütün programlar kapatılmadan bilgisayarı kapatmak hem programlara, hem de üzerinde çalışılan dosyalara zarar verebilir.
Bilgisayarı ve programları elektrik kesintilerine karşı korumak için “Kesintisiz Güç Kaynağı” kullanılır.

BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

2 basamak Bilgisayar Kullanımında Güvenlik ÖnlemleriVirüsler, kötü niyetli programcılar tarafından yazılan küçük bilgisayar programlarıdır. Bugün binlerce türü bulunan virüsler, bulaştıkları bilgisayara programlanış türlerine göre zararlar verirler.

Nasıl Bulaşırlar?

Virüsler, kendi programını bilgisayardaki başka bir dosyaya kopyalamak yöntemiyle yayılırlar. Türüne göre bilgisayarda hangi dosya açılırsa o dosyaya kendilerini eklerler. Disketten bir dosya çalıştırıldığında diskete, CD’ye kayıt yapıldığında CD’ye geçer. Eğer bulunulan ortam birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan bir bilgisayar ağı ise virüs bir bilgisayara girdiğinde kendini kolaylıkla ağdaki bütün bilgisayarlara kopyalayabilir. Virüs, bilgisayara Internet’ten indirilen bir dosyanın içine saklanmak yöntemiyle telefon hattından dahi girebilir.

Bilgisayara Girdiği Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Çoğu virüs bilgisayara girdiğini belli etmez. Bu yüzden güvenli olmayan kaynaklardan gelen disket ve CD’leri bilgisayarda kullanmamak gerekir. Ancak müzik CD’leri, video CD’ler gibi multimedia dosyaları içeren kaynaklar bilgisayarda güvenle kullanılabilir. Çünkü virüslerin bir çoğu kendini .exe veya .com uzantılı (kendi başına çalışabilir) program dosyalarına ekler.

Bilgisayara bulaşan virüsler ancak anti – virüs denilen özel programlarla temizlenebilir. Bir çok anti – virüs programının aktif denetim özelliği vardır. Yani bilgisayara bir virüs girdiğinde hemen kullanıcıyı uyararak ne yapmak istediğini sorar. Anti – virüs programlarının kullanıcıya sunduğu virüsten kurtulma seçenekleri şunlardır:

Virüslü dosyayı karantinaya alarak virüsün aktif hale gelmesini engellemek.
Virüslü dosyanın uzantısını (soyadını) değiştirerek çalışmasını engellemek.
Virüslü dosyayı dezenfekte ederek içersindeki virüsü temizlemek.
Virüslü dosyayı tamamen silmek.

En Sık Karşılaşılan Virüs Türleri

Boot Virüsleri: Bilgisayarların sabit diskinde temel işletim sistemi dosyalarının ve dosyalama adreslerinin bulunduğu ve adına boot sektörü denilen alanı silecek şekilde programlanmışlardır. Bu tür virüsler aktif hale gelirse bilgisayarın işletim sistemini çökertir ve bilgisayarda kayıtlı bulunan bütün dosyaları siler.
Tahrip Gücü Yüksek Virüsler: Bu tür virüsler aktif hale geldiğinde bilgisayarın elektronik donanımlarını (özellikle işlemcisini ve anakartını) normalin çok üstünde kapasite ile çalıştırarak bozar ve bilgisayarı kullanılmaz hale getirir.

Zaman / Tarih Ayarlı Virüsler: Bu tür virüsler bilgisayara bulaştığında hemen aktif hale gelmez. Programcısının ayarladığı bir tarihi bekler ve o gün çalışarak bilgisayarı tahrip eder.

Truvalar ve Nuklar: Internet’te en sık karşılaşılan virüs türüdür. Bilgisayara bulaştığında gönderene kullanıcının bütün şifrelerini, haklarını ve dosyalarını açar. Yani truvaları atanlar Internet’e bağlı kaldığınız sürece bilgisayarınızla dilediği gibi oynayabilir. Bilgisayarınızın ve dosyalarınızın göreceği zarar virüsü atan kullanıcıya bağlıdır.

Makro Virüsleri: Office dosyalarına, yani Word, Excel, PowerPoint, Access ile oluşturulan dosyalar içersindeki makro denilen komut yığınları içinde yer alırlar. Genellikle belgelere zarar vermek dışında bir tahribata yol açmazlar. Ama kullanıcı bütün işlerini Office dosyaları ile yönetiyorsa çok büyük maddi kayba yol açabilirler.

Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Koruyabilirim?

Orijinal “LİSANSLI” yazılımlar kullanmak virüs riskini azaltacağı gibi programla ilgili üretici firmadan bilgi ve destek alabilme avantajı sağlar. Bilgisayara aktif denetim özelliği olan bir anti – virüs programı yüklenmelidir. Bilgisayara dışardan gelen disketler ve CD’ler kullanılmadan önce virüs taramasından geçirilmelidir. Internet’te güvenli olmayan sitelerde dolaşılmamalı ve chat’te kullanıcılar tarafından gönderilen her dosya kabul edilmemeli ve virüs taramasından geçirilmeden kullanılmamalıdır.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
13:58:26 24-12-2011
Herkes'in Bilmesi Gereken 13 Madde
Arkadaşlar İnternet güvenliğiniz için aşağıda adımları dikkatli okuyun.

Alıntıdır. Emeği geçen kişiye burdan teşekkür ediyorum.

Unutmayın ki Emeğe Saygı Göstermezseniz Kimsede Sizin Emeğinize saygı göstermez...



1* Bazı reklam bannerlarından ve web buglarından korunmak için güncel bir tarayıcı sürümü kullanın.Çünkü güncel tarayıcıların hepsinde tarayıcı filtresi veya web içerik filtresi bulunmaktadır.Hatta bu özelliklerle ilgili ayrı programlar kullanabilirsiniz,bu sayede korunma seviyeniz güçlenmiş olacaktır.

2* Web tarayıcısının seçeneklerinden ''Pop-Up Blocker'' i mutlaka aktif hale getirin.Yine bunun için tarayıcınızı son sürüme yükseltin.

3* Kullandığınız tarayıcının güvenlik seviyesini en üst seviyede tutun.Açılacak tüm pencereler ve çerezleri ve diğer her türlü güvenlik izinlerine kadar sizin onayınızı alacak hale getirin.

4* E-Postalarınızı okurken HTML yerine Plain Text şeklinde görüntülemeyi seçin.

5* Kullandığınız bir e-posta programı varsa,cookies(çerez) leri devre dışı bırakma özelliği bulunuyorsa mutlaka kullanınız.

6* Ziyaret ettiğiniz yada kayıt olduğunuz sitelere kendinizle ilgili her bilgiyi vermeyin.Formlar doldururken özellikle tanımadığınız ve hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığınız sitelerde,size özel olan bilgileri(T.C. Kimlik no,adres bilgileri,telefon numarası,isim-soyisim vb) vermeyin.

7* Sitelere kayıt olurken sizinle ilgili bilgi toplama konusunu mutlaka inceleyin.Eğer kullanım koşullarında belirgin ve açık bir şekilde ifade edilmeyen bir durum görürseniz kuralları kabul etmeyin.

8* Bilmediğiniz ve hakkında çok bilgi sahibi olmadığınız program ve eklentilerin kesinlikle bilgisayarınıza indirmeyin.

9* E-Posta adresinize gelen spam(istenmeyen ve genelde reklam içerikli postalar) postalarda bulunan ''Click here'' ve ''Follow this link/Click here for removal from our list'' gibi (Bahsedilen posta yı birdaha istemiyorsanız buraya tıklayın) gibi linklere kesinlikle tıklamayınız.Bunu yaptığınız anda karşı tarafa e-posta adresinizin geçerli ve aktif olduğunu bildirmiş olursunuz.Yapmanız gereken hiçbir yere tıklamadan postayı çöp kutusuna göndermek.

10* Forum,haber portalları,board gibi platrofmlara kayıt olurken,sürekli kullandığınız e-posta adresinizi vermeyin.Bu tip sitelere vermek üzere ücretsiz e-posta servislerinden edindiğiniz bir e-posta adresi kullanınız.

11* Internet Anonymizer diye adlandırılan programları dikkatlice kullanın.Unutmayın ki proxy kullanan tüm programlar başarılıdır diye bir şey yok.

12* Güncel güvenlik bilgilerini takip edin.Bu konu ile ilgili çıkan yeni yazıları takip edin ve önleminizi mutlaka alın.

13* Bir anti-virüs ve spyware yazılımı kullanın,ve mutlaka güncel tutun.İnternet te ''bir ödül kazandınız'',veya ''buraya tıklayarak çekilişe katılın'' tarzındaki linklere kesinlikle tıklamayınız.

rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
20:33:43 26-12-2011
Bilgisayar ve İnternette Sörf için Online Güvenlik Önerileri

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkusu bilgisayara dışarıdan gelebilecek tehditlerdir. Bunun için pek çoğumuz en güvenilir güvenlik yazılımını araştırıp bilgisayarlarımıza kurmuşuzdur ancak yinede bilgisayar tehditlerinin önüne geçememişizdir. İşte bugün sizlere Bilgisayarınıza herhangi bir güvenlik yazılımı kurmadan da internette güvenle sörf yapabileceğinizi anlatacağız...
Virüs, truva atı, malware ya da rootkit… Hemen her bilgisayarkullanıcısı sanal hayatında bir defalık da olsa bu ve benzeri zararlı programcıklar nedeniyle zarara ya da veri kaybına uğramıştır. Bunun ardından yapılan en mantıklı adım tam teşekküllü bir güvenlik yazılımı araştırmak ve bulunan alternatifleri denemek olabilir. Ancak bu yazılımların da bir maliyeti var; elle tutulur ve geniş kapsamlı çözümler çoğuzaman bütçe zorlayıcı fiyatlarda ve süre kısıtlamalı olarakkullanıcıların karşısına çıkıyor. Ücretsiz çözümlerse birbiri arasında doğru kombine edilmezse tam bir korumasağlayamıyor. Üstelik bazen sahip olduğunuz güvenlik yazılımı doğru görev yapamadığından ya da yazılımın veritabanını canlı tutan laboratuar yeni nesil zararlıları listesine zamanında katamadığından sisteminize yine zararlı yazılımlar bulaşabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılabilecekler sınırlı bir sayıda olsa da size farklı bir reçetemiz olacak; online güvenlik çözümleri.
“Güvenlik yazılımının online’ı olur mu hiç?” demeyin. Çünkü geldiğimiz çağda hemen her yazılımın bir web versiyonu bulunabiliyor. Üstelik bahsettiğimiz online güvenlik çözümleri sisteminizin tümgüvenlik kontrolünü üstlenmiyor, sadece mevcut güvenlik yazılımlarınıza yardımcı oluyor ve onların gözünden kaçan bir şeyler var mı diye sisteminizi tarayıp, raporlar oluşturuyorlar. Eğersiz de sisteminizde yüklü bir güvenlik yazılımı bulunduğu hâlde bilgisayarınızda virüs olabileceğini düşünüyorsanız bu online servisleri kullanarak diskinizi baştan aşağıya tarayabilirsiniz.
Online güvenlik çözümleri ne kadar güvenli?
Aklınızda hemen bir soru işareti belirip, bu güvenlik çözümlerine paranoyakça yaklaşabilirsiniz.Ancak hemen belirtelim, bu servisler hâlihazırda güvenlik yazılımları üreten ve kurulabilir güvenlik çözümleriyle sektörün son kullanıcı tarafını neredeyse parsellemiş, kendi içlerinde yenişemeyen, o meşhur ve pahalı yazılımların üreticilerinden geliyor. Yani siz sadece “duygusal” nedenlerden dolayı satın alamadığınız o yazılımların yerine kullanmakta olduğunuz ücretsiz çözümleri bu pahalı yazılımların üreticileri tarafından ücretsiz olarak sunulan onlinegüvenlik hizmetleriyle destekleyebilirsiniz.
Nasıl çalışıyorlar?
Aslında bir çok webware ya da online servis gibi bu güvenlik çözümleri de sunucular üzerinde çalışmak için geliştirilmiş durumdalar. Siz hâlihazırda kullandığınız web tarayıcınızla beraber bu servislerin üzerinde koştuğu sunuculara bağlanıp, sisteminizi taratarak zararlı yazılımları ya da casus yazılımları tespit edip silebilirsiniz. Bu anlamda tahmin edebileceğiniz gibi yoğun bir verialışverişi yaşayacağınızdan hızlı ve kotasız bir internet bağlantısını tavsiye ediyoruz. Ancakkotasız bir bağlantıya sahip olmanız çok da hayati önem taşımıyor tabii… Hemen her güngüncellenen veritabanları sayesinde en yeni çıkan zararlı yazılımları bile tespit edebilen bu servisleri ara sıra da olsa kullanmanızda fayda var. Bu sayede kullanmakta olduğunuz güvenlik yazılımınızın aslında ne kadar “güvenilebilir” olduğunu da test etme imkânınız oluyor.
Şimdilik sadece sistem taraması yapabilen bu servisler tek dosya taraması ya da sisteminize bağladığınız herhangi bir optik medya ve harici disk taraması yapamıyor. Bu anlamda yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, şimdilik mevcut güvenlik çözümlerinize bir tür destek veyardımcı olarak kullanabiliyorsunuz. Yakın gelecekte bu tip standart özelliklere de kavuşacağını düşündüğümüz online güvenlik servislerini kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
10:59:24 06-03-2012
Hacklenen Emniyet Sitesinin Komik Şifresi
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, dijital verileri sakladığı veritabanı hacklenmişti. Hackleyen grup, çeşitli açıklamalar yaptı ve oldukça komik bir bilgiyi kamuoyu ile paylaştılar.
05/03/2012 17:00

RedHack (Kızıl Hackerlar Birliği) adlı grubun üyeleri, Radikal ve Evrensel gazetelerine, Ankara Emniyeti'ne gerçekleştirilen hack saldırıları ile alakalı açıklamalarda bulundular.

Sorulara mail ya da sosyal medya aracılığı ile cevap veren hackerlar, ilginç bir bilgiyi de kamuoyu ile paylaştı.

Hacker grubunun neden Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü hacklemek için seçtikleri sorusuna verilen cevap oldukça ilgi çekici.



"Ankara'yı seçmemizdeki amaç E-Polis, E-Devlet gibi uygulamaların merkezinin Ankara'da olması ve diğer polis teşkilatlarından çok daha özel ve korunaklı olmasıydı. Ayrıca, Ankara polisinin TEKEL işçilerine yönelik tavrından ve KCK, Ergenekon, Devrimci Karargah, Halk Cephesi, ESP, Grup Yorum vb 'sahte' operasyonlarla insanları terörist diye fişleyerek tutuklamalarından kaynaklı eskiden kalma bir hesabımız da vardı. Herkes unutabilir ama komünistler unutmaz." diye cevap verdiler.

Bu sorunun ardından grup ilginç bir veriyi paylaştılar. Emniyet'in dijital verileri sakladığı veritabanının şifresi son derece komik.

"Asıl soru, şifresi '123456' olan bir polis teşkilatının ne derece ciddi çalıştığıdır! 245 bin polise internet kullanımı noktasında ağır bir uyarı verildi. Sorun 5 yaşındaki çocuk gibi 'acımadı ki' histerisiyle davranmak değil, olayın ciddiyetini anlamaktir" dediler.

Böyle bir şifre cidden konulmuş mudur bilemiyoruz ama Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın mail adresini hackleyen Anonymous, Beşar Esad'ın mail şifresinin 123456 olduğunu açıklamıştı.

:: Bu kadar önemli bir veritabanına, daha kolay bir şifre bulunamaz mıydı?

Yazan: Tolga Küçükyılmaz
SDN - ShiftDelete.Net
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
13:10:17 14-03-2012
Virüs, solucan ve trojan'ın farkı!
Zeynel A. Öztürk
Belki siz hepsine "virüs" diyorsunuz ama aslında virüs, solucan ve trojan çok farklı şeyler...

Virüs, solucan ve trojan'ın farkı!
Tüm zararlılara "virüs" demek, aslında doğru bir ifade şekli değil
Bu konuda okuyacaklarınız:

1Virüs, solucan ve trojan'ın farkı!
2Solucanlar ve trojan'lar
3Diğer tehditler

Kimimiz, tüm zararlı yazılımları "virüs" olarak adlandırsak da zararlılar aslında solucanlar, trojan'lar, virüsler gibi farklı türlere sahipler. Farklı türdeki zararlılar kendilerini oldukça farklı şekillerde dağıtabilirler. İyi haber ise antivirüs yazılımları farklı türdeki zararlıları ararlar; yani zararlının türü antivirüsler için önemli değildir.

Eğer tüm kötü yazılımları adlandırmak için bir kelime arıyorsanız, "zararlı" kelimesini kullanmanız yerinde olacaktır.

Virüsler: Bilgisayar virüsleri, biyolojik virüslerde olduğu gibi diğer dosyalara bulaşırlar. Virüs bulaşan bir uygulamayı çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınızdaki diğer dosyalara bulaşır. Bazı virüsler, Excel veya Word belgeleri gibi farklı türdeki dosyalara da bulaşabilir.

Virüsler, kendilerini bilgisayarınızda yüklü olan programlarla değiştirebilir, dosyalarınızı silebilir, belleğinizi tüketebilir ve kilitlenmelere neden olabilirler. Virüslerin tehlikesi, dağılma yönteminden gelmektedir. Virüsler, normal dosyalarla beraber taşınabilirler.


Solucanlar ve trojan'lar

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Solucanlar ve trojan'lar


Solucanlar (worms): Solucan, kullanıcıya gerek duymadan kendini yayabilen, kendi başına çalışan bir programdır. Diğer dosyalara bulaşmazlar, ancak kendilerini kopyalayarak dağıtırlar. Kendini ağ üzerinden dağıtan solucanlar, ağ trafiğini yoğunlaştırarak yavaşlatabilir. Sisteminize bulaşan bir solucan, bir virüsün yaptıklarını yapabilir.

Trojan'lar: İsmini mitolojik truva atından alan trojan'lar, kendilerini faydalı bir program veya "crack" gibi göstererek sisteminizde bir arka kapı açarlar (sisteminize bir botnet'in parçası haline getirmek gibi). Trojanlar kendi kendini dağıtmaz ve kullanıcı tarafından çalıştırılmaları gerekir.


Diğer tehditler

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Diğer tehditler


Diğer tehditler

Spyware (casus yazılım): Bastığınız tuşları kaydeden "key logger"lardan internette ne yaptığınızı izleyen ve internete gönderen reklam programlarına birçok yazılım, casus yazılım olarak adlandırılır. Bu yazılımlar genellikle sahibine para kazandırmayı amaçlar. Bazı antivirüsler bu tür yazılımları algılamayabilir.

Scareware: Genellikle bir web sayfasında sahte bir antivirüs uyarısı olarak karşınıza çıkar. Bu uyarıya inanır ve sahte antivirüsü yüklerseniz, yazılım sizden sisteminizi onarmak için kredi kartı numaranızı isteyecektir. Bu yazılımı kaldırana kadar veya ödeme yapana kadar sisteminiz "rehin" kalabilir.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
03:38:12 13-12-2012
En İyi Güvenlik Ürünü Ödülünü Kazanan Bitdefender Internet Security Yeni Sürümünü Satışa Sundu

Güvenlik yazılımı üreticisi Bitdefender’ın Türkiye distribütörü DataStar, Bitdefender Internet Security 2013 yazılımı satışa sundu. 2011 ve 2012 yıllarında ‘En İyi Güvenlik Ürünü’ ödülünü kazanan Bitdefender Internet Security’nin yeni sürümü, basit ve etkili bir şekilde güvenlik sağlıyor.

Veri güvenliği konusunda önde gelen üreticilerden Bitdefender’ın Türkiye distribütörü DataStar, ödüllü güvenlik yazılımı Bitdefender Internet Security’nin yeni sürümünü satışa sundu. Bir ailedeki tüm bireyleri hedefleyerek koruma kalkanı oluşturan ürün, çocuklar, sosyal ağlar, e-bankacılık, online alışveriş ve daha fazla gizlilik gibi esaslar üzerine teknoloji geliştiriyor.

Üstün bir antivirüs ve anti-spyware çözümü olan Bitdefender Internet Security 2013, kolay kullanımı ve etkili güvenliği ile dikkat çekiyor. AV-Test tarafından hem 2011 hem de 2012 yılında “En İyi Güvenlik Ürünü” ödülünü kazanan Bitdefender, koruma, onarım ve kullanılabilirlik ölçütlerinde en yüksek puanları aldı. Ürün yeni sürümü ile de iddialı. Yine bağımsız kuruluşların, yayınların ve tüketicilerin en beğendiği çözüm olmayı hedefliyor.
Kolay kullanılıyor, sessizce güvenlik sağlıyor

Bitdefender Internet Security 2013, her yaşta ve her eğitim düzeyindeki bireyin kullanabileceği şekilde tasarlanmış, kullanımı kolay bir çözüm. Autopilot™ özelliği sayesinde güvenlikle ilgili tüm kararları kolaylaştıran ürün, kesinti ve yavaşlama olmadan güvenliği sağlıyor.

Ayrıca Bitdefender Safepay™ özelliği sayesinde e-bankacılık ve online alışveriş güvenli hale getiriliyor. Bu özellik ile hackerlara karşı otomatik olarak ayrı bir güvenlik duvarı oluşturan yazılım, şifreleriniz başta olmak üzere kişisel bilgilerinizi korumaya alıyor.

DataStar tarafından satışa sunulan Bitdefender Internet Security 2013’ün fiyatı ise 69,95 USD+KDV.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
04:13:26 27-12-2012
Virüs Ne ya?

Virüsler kötü niyetli bilgisayar yazılımcıları, veya bunları örnek alan amele takımı dediğimiz çömezler (lamer) tarafından yazılan, kişinin bilgilerine ve sanal haklarına saldırı amaçlı hazırlanan yazılımlardır. Hemen her gün 800′e yakın virüs programlanmakta ve sanal ortama sızdırılmaktadır. Aslında ilk bilgisayar virüsü gerçek anlamda bir virüstü. Hard-Disk ‘in içine sızan gerçek bi’ mikroorganizma HD verilerini bozup çalışmaz hale getirdi.

Neden Antivirüs Kullanmalıyım?

Ülkemizde 5651 Numara ve 04/05/2007 tarihiyle kabul edilip yürürlüğe giren Bilişim Suçları Kanunu (İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN) ile sanal ortamdaki bilgi güvenliği bi’ nevi korunmuş oldu. Artık kişisel bilgilerimiz devlet tarafından da korunuyor. Ama bu işi sadece devlete bırakmak biraz saçma olur. Sanal korsanlık (hacker) terimi hepimizi korkutuyor. Ve bu sadece internetten alışveriş yapan, kredi kartı bilgilerini giren veya korunaklı veritabanlarına erişimi olan kişileri değil, sörf yapan, sosyal paylaşım ağlarına takılan kullanıcılar için bile bir tehdit. Kişisel gizli verileri ele geçirmek için yazılan virüsler olduğu kadar eğlence amacıyla insanlara zarar veren virüsler de var piyasada. Bunlara sosyal virüsler bile diyebiliriz. Anlık iletişim programları (Windows Live Messenger, Skype, ICQ) için olduğu gibi sosyal paylaşım ağları için olanlarına bile rastlayabiliyoruz. Neredeyse hepimiz görmüşüzdür facebook’da “Haha, Foto…” veya “Look, Is that your photo?” gibi yazılar ve altlarında bağlantıları. Bunlar tıklayan kişinin bilgisayarına bulaşarak can sıkıntısı olmanın yanında çoğu bilgilerinizi ele geçirme amaçlı kodlanan, hazırlanan yazılım*cıklar. Peki biz bunlara karşı ne yapabiliriz?

Virüsler pek çok şeyi hedef alabilirler. Bunları sınıflandırmak da mümkün. Önce iyi huylu virüslerden başlayalım. Bunlar sizin bilgilerinizi ele geçirmek, banka şifrelerinizi öğrenmek, diğer ortamlardaki şifrelerinizi ele geçirmek veya başka amaçla yazılmış olabilir. Evet bunlar kişisel ve iyi huylu olan virüsler. Bunların yanında yine kişisel olan ama pek de o kadar iyi huylu olmayan virüsler var. Bunlar daha çok bilgisayarı kullanılmaz hala getirmek amacıyla tasarlanmış virüslerdir. Örneğin BIOS ‘unuzu hedef alarak BIOS pilini veya chipini kullanılmaz hale getirebilir, bilgisayarın açılmamasına yol açabilirler. Bunların dışında bir de gerçekten zararlı sayılabilecek virüsler var ki bunlar büyük veritabanlarını veya bilgisayarları hedef alırlar. Büyükten kastım gerçekten büyük: Devlet bilgisayarları, ulusal güvenlik sistemleri vs. Tabi bunlar biz standart kullanıcıları pek alakadar etmiyor.

Konumuza dönecek olursak kendimizi sanal ortamda korumak için antivirüslere ihtiyacımız var. Peki antivirüs seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Her antivirüs aynı işlevi görmez mi?

Antivirüsler ve Farkları

Teknik olarak bakıldığında bütün antivirüslerin hedefi aynıdır. Zararlı yazılımı bul, kullanıcıyı uyar ve yoket. Ama bunu yaparken her antivirüs kendine özgü ve farklı yöntemler kullanır. Hatta kullanıcıyı yani bizleri tamamen salak olarak görüp -ki bu iyi bir şey- bize hiç haber vermeden virüsleri temizleyenler bile var. Şahsen ben antivirüs kullanmıyorum. Bi’ arkadaşım sorduğunda “Onları eğitiyorum, girdikleri yerlere ben girmiyorum, onlara istediğini veriyorum, onlar da sonunda sıkılıp gidiyorlar” demiştim. Şakayla karışık bu lafımın aslında büyük bir gerçeklik var. Eğer ki bir virüs sistem dosyalarınıza bulaşmışsa, ve siz onu rahatsız edip durursanız -silmek, adını değiştirmek gibi- sizden daha zeki olan yazılımcıların hazırladığı diğer işleve başlar bu virüsler: “Çoğal ve saldır”. Siz onları yok etmeye çalıştıkça onlar başka isimlerde tekrar oluşup sisteminize daha fazla zarar vereceklerdir. Ben de onları rahatsız etmeyi bırakıyorum, bi’ süre sonra da varlıklarını bile unutuyorum. Peki yapılması gereken bu mu? Tabii ki hayır. Virüsler kişisel güvenliği ihlal ettiği kadar bilgisayarlarınızı yavaşlatır, sürekli kapanmasına yeniden başlamasına sebep olur, hatta kullanılmaz hale getirebilir. Biz de bunu engellemek için antivirüs kullanmalıyız.

Ancak sisteminizi yavaşlatan şey virüsler olduğu kadar antivirüslerde olabilir. Çoğu antivirüs siz işlerinize devam ederken arkaplanda çalışmaya, dosyaları taramaya, bir internet sayfası açtığınızda bu sayfaya sizden önce erişerek zararlı kod betiği, yazılım olup olmadığına ve daha pek çok şeye bakarlar. Tabi bu da işlemcinizi ve belleğinizi birazcık yorabilir. Ama virüslerin yol açtığı sonuçlara bakılınca gerçekten kıyaslanamaz bi’ performans düşüklüğü denilebilir.
rapor et
cevap yaz rapor et Sayfa:1 2 3 



Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Boston Fanz
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax