Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-BoardMarmaRAY
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
04:04:14 10-10-2013
http://www.marmaray.com.tr/

MARMARAY "Asrın Projesi"

Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul'un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşam ve kentsel ulaşım imkanları sunulabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için tasarlanmış, elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen yüksek kapasitelibir demiryolu altyapı projesidir.

İstanbul, bir yandan tarihi ve kültürel değerleriyle korunması gereken, diğer yandan toplu ulaşım sistemlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi ve demiryolu sistemlerinin kapasitesi, güvenilirliği ve konforunun arttırılabilmesi için modern demiryolu tesislerinin kurulmasını gerektiren bir şehirdir.

"Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray)" Projesi, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle birbirine bağlamak amacıyla İstanbul'daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) inşasına dayanmaktadır.

İstanbul Boğazının her iki yakasındaki yüzeysel demiryolu hatları,İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan bir demiryolu tüneli ile birbirine bağlanacaktır. Boğaz Geçiş Kesiminde (Marmaray) çift hat, Kazlıçeşme'den sonra Yedikule'de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazının altından geçip diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar'dan ilerleyerek Ayrılıkçeşme'de tekrar yüzeye çıkacak ve Söğütlüçeşme'ye ulaşacaktır. Bu Kesimin uzunluğu yaklaşık 13,5 km olacaktır.


Boğazın her iki yakasındaki, Halkalı-Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme-Gebze arasındaki Banliyö İyileştirmesi Kesiminde ise mevcut 2 hat tamamen kaldırılarak 3 hatlı Hızlı Tren ve Banliyö Trenlerinin bir arada çalışabileceği yüzeysel demiryolu ağı teşkil edilecektir. Bu kesimin uzunluğu Avrupa'da 19 km, Asyada 44 km olmak üzere toplamda yaklaşık 63 km olacaktır.

Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 38+1* yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak 4 bölümden oluşmaktadır.
* Ayrılıkçeşme transfer istasyonu Kadıköy-Kartal Metro projesi kapsamında İBB tarafından yapılmaktadır.

Her bir bölüm ayrı bir sözleşme altında yürütülmektedir;

1) Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) -Sözleşme BC1- (Yürürlükte)
2) Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi -Sözleşme CR3- (Yürürlükte)
3) Demiryolu Araçları Temini -Sözleşme CR2- (Yürürlükte)
4) Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri -Sözleşme ENG- (Yürürlükte)
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
04:05:26 10-10-2013
http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/MARMARAY/tr/Ust_Menu/20100616_085120_10568_1_64.html

YOLCULUK SÜRESİ VE GÜZERGAH

"Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray)" Projesi'nin güzergahı, İstanbul Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) -Sözleşme BC1- kesimi hariç olmak üzere, mevcut banliyö demiryolu hattının güzergahı ile benzerlik göstermektedir. Halkalı ile Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme ile Gebze arasındaki mevcut istasyonların çoğu yıkılıp yeniden yapılacak; fakat binalar revizyon ve onarımdan geçirilecek veya tamamen yeni binalar inşa edilecektir.

Bunlara ek olarak, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar'da yeni yeraltı istasyonları inşa edilmekte ve demiryolu teknolojisi, modern sistemler ve demiryolu araçları kullanılarak iyileştirilmektedir.

Halkalı'dan Gebze'ye bir yolculuk, Sirkeci'den Haydarpaşa'ya feribotla geçiş dahil olmak üzere, tipik koşullar altında 185 dakika sürmektedir. İyileştirilmiş banliyö demiryolu sistemi tümüyle hizmete açıldığında, bu yolculuk 105 dakika sürecektir. Bir başka ifadeyle yolcular, bu yolculuktan 80 dakika zaman kazanacaklardır.

Yukarıda belirtilen durum dahil olmak üzere, yolculuk süresi ile ilgili diğer örnekler, aşağıda liste halinde sunulmuştur:

Gebze ve Halkalı arası 105 dakika
Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika
Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika
Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika

Tüm sistemin hizmete açılacağı yılda, zamandan elde edilecek toplam tasarrufun yaklaşık 13 milyon saat olacağı hesaplanmıştır; 2015 yılı itibariyle elde edilecek olan toplam zaman tasarrufu, yaklaşık 25 milyon saat olacak ve sistemlerin kapasitesi tamamen kullanılabilir hale geldiğinde elde edilecek zaman tasarrufu yılda yaklaşık 36 milyon saat veya tüm dünya genelinde her gün insanlar tarafından kazanılan zaman yaklaşık 100.000 saat (11.4 yıl) olacaktır!
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
04:07:22 10-10-2013
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24883554.asp

29 Ekim'de açılacak Marmaray'da bilet fiyatları belli oldu
AA-hurriyet.com.tr
9 Ekim 2013

Marmaray'da bilet fiyatları belli oldu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'da uygulanacak bilet fiyatlarının şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde,1,95 lira civarında olacağını bildirdi. İstanbulkart'ın Marmaray'da da geçerli olacağını söyledi.

Marmaray'daki bilet fiyatlarının ne olacağına ilişkin açıklamalarda da bulunan Yıldırım, İstanbul'daki metrolarda, raylı sistemlerde uygulanan bilet fiyatlarının aynısı olacağını ifade etti.

Bugünlerde UKOME'nin bunun kararını alacağını aktaran Yıldırım, "Zannediyorum 1,95 civarında olacak. Şunu da söyleyim, bu hattı TCDD işletecek ama bunun entegrasyonunu İstanbul Ulaşım ile birlikte yapacağız. UKOME kararıyla, İstanbullular tek biletle hem Marmaray'ı hem metroları hem de otobüsleri kullanabilecek" bilgisini verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Kanal İstanbul'da çalışmaların sona yaklaştığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile son değerlendirmeler yapıldıktan sonra yapım aşamasına geçileceğini bildirdi.

DÜNYA REKORU

3. Köprü inşaatı ile ilgili de konuşan Bakan Binali Yıldırım, "3. Köprü'nün ayaklarının uzunluğunun 60 metreyi bulduğunu. yıl sonuna kadar ayakların tamamlanmış olacağını" belirterek, "2015'te tamamlamayı planlıyoruz. Bu bir dünya rekoru olacak" dedi.

ÇED RAPORU ALINACAK

Bakanı Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının inşaatına birkaç ay içinde başlanabileceğini belirterek "3. Havalimanı ile ilgili ihaleye çıkmadan önce biz ÇED Raporu'nu aldık. ÇED'den muaf olacağı iddiaları doğru değil" dedi.

MARMARAY'IN AÇILMASINA SAYILI GÜNLER KALDI/FOTOGALERİ

SINIRI ŞİRKETLER KOYACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Uçak biletlerinde tavan fiyat uygulaması şirketlerin kendi rızasıyla yapılacak. Havayolu şirketleri SHGM ile anlaşmaya vardılar. Şirketler uygulayacakları bilet fiyatlarına kendileri bir sınır koyacaklar" dedi. Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT renginin turkuaz olacağını bildirdi.

29 Ekim'de açılışı yapılacak Marmaray Projesi’nde geçtiğimiz 2 Ağustos’ta test sürüşleri yapılmıştı. Marmaray Projesi üç etaptan oluşuyor.

MALİYETİ 4.3 MİLYAR DOLAR

7.5'luk depreme göre geliştirilen Marmaray Projesi'nde bu güne kadar yerli ve yabancı 2 bin 550 kişi, mühendis, mimar ve işçi olarak çalıştı. Projede, 835 bin metreküp beton, 145 bin ton demir kullanıldı. Projenin toplam maliyeti 4 milyar 308 milyon 636 bin 815 dolar.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
04:07:59 10-10-2013
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24890644.asp


Boğaz’ın altından 1.95 TL’ye geçeceğiz
10 Ekim 2013

e-posta

Boğaz’ın altından 1.95 TL’ye geçeceğiz
Boğaz’ın altından geçen tüp geçit projesi ‘Marmaray’ın açılmadan ücreti belli oldu. 29 Ekim’De Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılacak projede geçiş ücretlerin 1.95 lira seviyelerinde olması beklenirken, geçişlerde İstanbul’lular tek biletle hem Marmaray’ı hem de otobüsleri kullanılabilecek.

İstanbul’daki metrolarda, raylı sistemlerde uygulanan bilet fiyatlarının aynısı olacağını ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projeye ilişkin şu an ufak tefek rötuşların yapıldığını ve bir sorun olmadığını dile getirdi. Yıldırım, hattı TCDD’nin işleteceğini ancak entegrasyonunun İstanbul Ulaşım ile birlikte yapılacağını belirtti.

‘KANAL’DA SONA GELİNDİ

Kanal İstanbul Projesi’nde de çalışmalarda sona yaklaşıldığını kaydeden Yıldırım, “Çalışmalar 2 aşamada yapıldı. Bir tanesi, kanalın kendi yapımıyla ilgili. Bunu ağırlıklı olarak biz yürütüyoruz. İkinci çalışma olan kanal etrafında oluşacak yaşam alanları ile ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları var. Onlar da tamamlanmak üzere” dedi. İstanbul’da 3. köprünün inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Yıldırım, üçüncü havalimanı ihalesinde ise ÇED raporu alınmadığı şeklindeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Yıldırım, “Üçüncü havalimanı konusunda projeler tamamlandı ve bize sunum yapılacak” diye konuştu.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
23:19:33 10-10-2013
http://tr.wikipedia.org/wiki/Marmaray

rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
13:29:22 29-10-2013
bugün saat 15 'de protokol katılımıyla açılıyor.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
18:29:11 29-10-2013
Tarihi proje Marmaray açıldı 15 gün ücretsiz
Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı konukların yerlerini almasıyla başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu kısa bir konuşma yaptı. Protokolün konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in dualarıyla Marmaray'ın açılış kurdelesi kesildi. Başbakan Erdoğan, Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını açıkladı.

İstanbul Valisi Mutlu: "Tarih şehri İstanbul; bugün insanlık tarihine, kudretli ismine layık, derin bir imza atıyor" - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: - "Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Cumhuriyetin 90. yılı Marmaray ile taçlanıyor. 100. yıla bir farklı yürüyüşümüz var milletçe. Marmaray, asrın değil, asırların projesi. Marmaray, sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje. Tarihe, medeniyete, barışa ve refaha yeni bir kapı açıyoruz İstanbul'dan.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
11:17:03 30-10-2013
Marmaray'da elektrik kesintisi

Dün hizmete giren Marmaray'da bu sabah saat 08.15 sıralarında elektrik kesintisi yaşandı. Kesinti nedeniyle tramvay rayda kaldı. Yolcular inerek rayların kenarındaki yükseltiden yürüdü. Arızanın giderilmesinin ardından seferler normale döndü.

http://video.ntvmsnbc.com/marmarayda-elektrik-kesintisi.html
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
11:34:31 03-11-2013
http://www.yedirenkhaber.com/sitene-ekle/unlulerden-marmaray-tweetleri/haber-172283


Ünlülerden Marmaray tweetleri
Günler öncesinden sosyal paylaşım platformu Twitter’da başlayan ‘Marmaray’ gündemi, açılış töreni ve ücretsiz seferlerde yaşanan gelişmelerle devam ediyor.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
16:28:31 07-11-2013
http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/oguz/2013/11/07/iste-bu-yuzden-marmaray

İşte bu yüzden MarmarayYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
rapor et
cevap yaz rapor et Sayfa:1 2 Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax