Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-BoardAman Dikkat
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
20:10:43 17-01-2012
Sakın kimlik fotokopisi vermeyin


Kültür ve Turizm Bakanlığı, müşterilerinin kimlik fotokopilerini alan otelleri uyardı. Bakanlık tarafından otellere gönderilen yazıda kimlik fotokopileri nedeniyle büyük mağduriyetlerin yaşanabileceği vurgulandı.

Müşterilerin kimlik fotokopilerinin alınmaması istendi. Düzenlemenin sebebi, konaklama tesislerinde, kimlik bilgilerinin yanı sıra yerli veya yabancılardan kimlik fotokopilerinin de alınması. 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ve Kimlik Bildirme Kanununun Uygulaması ile İlgili Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, tesislerde kalan herkesten kimlik bilgileri alınıyor. Ancak fotokopi alınması ile ilgili bir kural bulunmuyor. Fotokopilerin daha sonra farklı amaçlar için kullanılabilme ihtimalinin bulunduğunu düşünen bakanlık, bu durumun önüne geçmek istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakanlıktan belgeli veya belgesiz tüm konaklama tesislerine söz konusu uyarı yazısını içeren genelgeyi gönderdi.

Genelgede şu ifadeler yer aldı: "İşletmeciler, tesislerinde ücretli veya ücretsiz, gündüz veya gece, yatacak yer gösterdikleri yerli veya yabancı kişilerin kimliği ile geliş ve ayrılış tarihlerini, Konaklama Yeri Kayıt Defteri'ne günü gününe geçirmekle yükümlüdürler. Mevzuatta, tesis işletmecileri tarafından, kişilerin kayıtlarının tutulması kapsamında kimlik fotokopilerinin alınacağına dair bir husus bulunmamaktadır." Bakanlık uzmanları da genelge doğrultusunda, tesislerde kalacak vatandaşlara kimlik bilgilerinin dışında fotokopilerinin verilmemesi uyarısında bulundu. Yetkililer, tek bir kimlik fotokopisi ile birçok yasadışı olayların yapılabileceğine işaret etti.


kimlik fotokopisi verirken bile ne için verdiğinizi kağıtta kimliğin üzerine yazıp imzalayınız. Bu şekilde, sadece sizin yazdığınız amaçla kullanılabilinir o fotokopi.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:07:25 17-01-2012
Artık o mesajlardan kurtulacağız!
Telefonlara SMS ya da sesli mesaj sistemi ile gönderilen ticari reklamlar nihayet engelleniyor. E-postalar için de izin alınacak. Yasaya uymayanlara 10 bin lira ceza var.

Telefonlara SMS ya da sesli mesaj ile gönderilen ticari reklamlar nihayet engelleniyor. Büyük bölümü firmalar ile bankaların reklamları, kampanyaları olan bu tür iletiler için önceden izin alınacak. Yasaya uymayanlara, bin liradan 10 bin liraya kadar ceza verilecek.

Gazeteport'un haberine göre; TBMM Sanayi Ticaret Komisyonunda 18 Ocak günü görüşülecek olan Elektronik Haberleşme Kanun tasarısı ile, kullanıcılara önceden izin almadan, SMS ve e-posta atılamayacak. Bu tür faaliyetler için kişiden yazılı ya da elektronik ortamda onay olacak. Alıcılar bu iletileri hiçbir gerekçe göstermeden ret hakkına da sahip olacak.

FAKS DA KAPSAMDA…

Mevcut Elektronik Ticaret Kanununda bu tür faaliyetlerde izin şartı olmadığı için, firmalar, bankalar, telefon şirketleri hatta memba suyu satıcıları bile SMS, e-posta ve sesli mesaj gönderiyor. Yasa yürürlüğe girince, otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi yöntemlerle, pazarlama ya da siyasi propaganda gibi istek dışı haberleşme yapılamayacak.

Tasarının gerekçesinde ''Dünyada istek dışı haberleşme konusunda; alıcının ilk e-postadan sonra reddetme hakkı olan "opt-out" ve elektronik iletilerin ilkinde dahi önceden izin alma şartı getiren ve "opt-in"
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
11:40:48 18-01-2012
Dikkat! Son gün 31 Ocak! Yapmayan 212 TL Prim Ödeyecek !


Zorunlu Genel Sağlık Sigortası hakkında her şey

Ali Tezel ve Resul Kurt, Bloomberg HT'de Gülin Yıldırımkaya ile Gündem'de


video1 http://video.haberturk.com/haber/video/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-hakkinda-her-sey/57349

video2 http://video.haberturk.com/haber/video/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-hakkinda-her-sey/57350

video3 http://video.haberturk.com/haber/video/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-hakkinda-her-sey/57351

video4 http://video.haberturk.com/haber/video/zorunlu-genel-saglik-sigortasi-hakkinda-her-sey/57352
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:29:47 22-01-2012
Hem dünya ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller hem Ortadoğu bölgesinde yoğunlaşan jeopolitik riskler önümüzdeki aylarda para piyasalarını şekillendiren en önemli etkenler olacak.

Peki bu tablo karşısında, 2012'de yatırımcılar nereye yatırım yapmalı?

İşin uzmanlarına göre, önerilerin başında TL ağırlıklı mevduat, bono, tahvil gibi varlıklar geliyor. Dövize yatırımı ise pek öneren yok. Borsada ise yılın ikinci yarısında alım tavsiye ediliyor.

Akşam gazetesine konuşan işin uzmanlarından yatırımcılara tüyo gibi tavsiyeler...

Akbank Başekonomisti Fatma Melek:

MEVDUAT: Bono-mevduat faizleri yılın ilk yarısında mevcut seviyelerde kalacak. İlk yarıdan sonra enflasyondaki gelişmelere ve gerilemeye paralel olarak faizler geriçekilebilir.
DÖVİZ: TL'nin değerindeki dalgalı seyir ilk yarıda sürebilir. AB'de 2. yarıda başlayacak bir iyileşme senaryosunda TL dolara karşı şu anki seviyelerine göre değer kazanabilir.
BORSA: İMKB ilk yarıda AB bölgesinden kamu borçlanmaları, büyüme vb. konularda gelebilecek olumsuz haber ve veri akışından etkilenebilir. Ancak ikinci yarıdan sonra AB'de ekonomik görünümümün nispi olarak iyileşmesi ve ABD'den gelebilecek bir parasal genişlemenin hisse senedi piyasalarını destekleyeceğini öngörüyoruz.
SEPET ÖNERİSİ: Risk ve getiri profiline göre yatırım tercihleri yapılabilir.

Yatırım araçlarında 2012 beklentileri

MEVDUAT: Faizler İlk yarıda yüksek seyreder. Bu seviyelerden parasını mevduata, bonoya yatıran karlı çıkar.

DÖVİZ: Döviz borcu olmayan döviz almasın. İkinci yarıda dünya ekonomilerindeki toparlanma beklentilerne paralel dolar TL'nin yıl sonu 1.75'e kadar gerilemesi bekleniyor.
BORSA: Dalgalanmalar yüksek olacak. İlk yarıda sert hareketler görülebilir. Endeksin 48.000-55.000 bandında seyredeceği tahmin ediliyor.
ALTIN: Yeni zirveler zor. Altın fiyatlarında süreç aşağı yönlü olacak. Yıl içinde 1.300 dolarlar görülebir, yıl sonu altın onsu 1.550'ler civarında olacak.

İKİNCİ YARIYA DİKKAT

UniCredit Menkul Değerler Ekonomisti Güldem Atabay:

'Faizler ilk yarıda yüzde 11-12 aralığı içinde kalacak. İlk yarıda yüzde 70 bono, mevduat gibi TL araçlar, kalan %30 da döviz olarak tutulabilir. Yılın üçüncü çeyreğinin sonlarından itibaren %20 borsa, yüzde 50 TL araçlar ve yine %30 döviz düşünülebilir. '

DÖVİZDEN UZAK DURUN

Ata Yatırım Baş Ekonomisti Nurhan Toğuç:

DÖVİZ: Parasal genişlemenin doların değerini düşüreceğini bekliyoruz. Döviz önermiyorum.
ALTIN: Altın eski zirveleri görmez.
BORSA: Global sermaye Malezya, Türkiye, Endonezya gibi ülkelere akacak. Yıl sonu endeks beklentimiz 65-68 bin.
SEPET ÖNERİSİ: Yüzde 30 mevduat tutulabilir. Yüzde 10 altın, yüzde 10 bono, yüzde 50 hisse.

PORTFÖYDE ALTIN OLMALI

Altının değerini etkileyen birkaç faktör var: Euro/dolar paritesi, enflasyon, merkez bankalarının parasal genişlemesi ve güvenli liman özelliği. Önümüzdeki dönemde güvenli liman etkisi ve FED'den beklenen yeni bir yüksek hacimli miktarsal genişleme altının yükselişini destekleyecek. Risk-getiri profilinden bağımsız her yatırımcı portföyünde bir miktar altın çeşitlendirmesi yapabilir.

İş Yatırım % 50-60 mevduat önerdi

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen:

TL-MEVDUAT-BONO: Kredi büyümesinin mevduat artış hızından fazla olması ve dış kaynağın azalması tehdidi mevduat faizlerini yüksek tutabilir. Yıllık getiri beklentisi yüzde 9. Portföylerde yüzde 50-60 mevduat tutulsun.
ALTIN: Küresel risk iştahının bozulduğu bir senaryoya karşı portföylerde altına yer veriyoruz. Portföyde yüzde 5-10 arası alınabilir. Yıllık getiri beklentimiz yüzde 11.
BORSA: Yüzde 18 yıllık getiri beklentisi var. Borsaya yatırım için endeksin 50 binin atına gevşemesini bekliyoruz. İMKB'de 12 aylık endeks hedefimiz 65 bin.
DÖVİZ: Döviz cephesinde yaşanabilecek oynaklığa karşı yılın ilk aylarında portföylerde sınırlı miktarda döviz taşınabilir. Yıl sonu için doları 1.79 TL bekliyoruz.

2012 BORSANIN YILI OLACAK

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber:

MEVDUAT: Faizler yüksek bence yatırım yapılabilir. Yıl sonuna doğru enflasyondaki düşüşe paralel faizler de düşecektir.
DÖVİZ: Uzak durmak lazım. Yıl sonu dolar beklentim 1.80'ler civarında.
ALTIN: Yıl sonu altın onsu 1550'ler civarında olacak. Altın fiyatlarında süreç aşağı yönlü olacak. Yıl içinde 1300 dolarlar görülebir.
BORSA: Uygun bir yatırım. En kötü görüldü. Ciddi fırsatlar var. Bence bu sene borsa yılı olacak.

rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
18:28:53 25-01-2012
Bu numaraya dikkat!
Telefon dolandırıcıları polis imdat 155 nolu hatta benzettikleri +90 155 nolu telefondan ağına düşürdüğü kişilere kendi hesaplarına para yatırtıyor.
Fethiye'de Asayiş Bürosuna gelen B.B isimli bayan bilişim suçu işlediği iddiasıyla +90 155 nolu telefonla Ankara'dan polis tarafından arandığını bir banka şubesinden bir hesaba para yatırdığını kaydederek yardım istedi.

Telefonla arayan ve polis olduğunu söyleyen kişinin bankadan yaklaşık 6 bin TL yatırttığını da ifade eden B.B bunun doğru olup olmadığını araştırılmasını istedi. İşte o sırada aynı telefondan B.B bir kez daha aranınca telefonu alan polis kendisini B.B'nin kardeşi gibi davranıp konuşmaya başladı. Bir anda polis ile konuştuğunu anlayan telefonun ucundaki kişi telefonu kapattı.

B.B parayı yatırdığı banka şubesini arayıp paranın çekilip çekilmediğini sordu. Paranın yatırılan hesapta durduğunu ve çekilmediğini öğrenince polis soruşturmayı derinleştirdi. B.B parasını çekebileceğini öğrenince derin bir 'oh' çekti. Yetkililer kısa numaralı +90 155 nolu telefonla arayıp para istemesi durumunda kesinlikle istenen paranın yatırılmaması ve polise ihbarda bulunulmasını istediler.

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:21:13 25-01-2012
25 Ocak 2012 Çarşamba 13:42
Basın Haberleri
Gelir testinde süre uzadı
31 Ocak tarihi itibariyle herkes sağlık güvencesi altına girecek. Bunun için gelir testi ve kayıt işlemlerinin yaptırılması gerekiyor. İşlemler için kaymakamlıkların önünde uzun kuyruklar oluşunca süre şubat sonuna kadar uzatıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altına girmek için yaptırılması şart olan gelir testi için sayıları 9.5 milyona yaklaşan yeşil kartlılara 31 Ocak’a kadar süre tanındı. SGK tahminlerine göre hiçbir sosyal güvencesi olmayanlara ise ocak ayı başından itibaren "gelir testi tebligatı" yapılmaya başlandı. Test için de tebligatın ulaştığı tarihten itibaren bir ay süre tanındı.

Ancak gelir testi ve kayıt yaptırması gerekenlerin sayısı çok olduğu için kaymakamlıklarda izdiham yaşanmaya başladı.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şubat ayı boyunca yeşil kartlılara da gelir testi yapılmaya devam edileceğini duyurdu.

Yeni sisteme göre geliri 295 liranın üstünde olanlar devlete prim ödeyecek. Belirlenen süre içinde gelir testini yaptırmayanlar ise en yüksek seviyeden, yani 212 lira prim ödemek zorunda kalacak.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:22:11 25-01-2012
25 Ocak 2012 Çarşamba 13:46
Basın Haberleri
Paniğe gerek yok, Şubat ayı sonuna kadar uzatıldı
Gelir testi yaptırmayanlar için kurum içi gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirten Bakan Çelik, gelir testi yaptırmak için Şubat ayı sonuna kadar sürenin uzadığını söyledi.

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Ali Can Türkoğlu'nun konuğu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son günü 31 Ocak olarak duyurulan gelir testi yaptırma zorunlulu kosunda önemli bilgiler verdi.

Bütün yeşil kartlılar ve sigortalıların bile panik yapıp gelir testine koştuklarını bu nedenle de yığılmalar ve uzun kuyruklar oluştuğunu belirten Bakan Çelik, gelir testi yaptırma süresinin Şubat ayı sonuna kadar yapılabilmesini sağlayacak kurum içi düzenlemelere gittiklerinin müjdesini verdi. Çelik şöyle devam etti;

"Gelir testi vardı yeni çıkmadı sadece zorunluluğu yeni geldi. Şimdi bütün vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRACAK
9 milyon 200 bin yeşil kartlının her yıl yaptırdıkları, sağlıktan yararlanmak için kullandıkları vizeleri var ise sorun yok. Bunların gelir testi yaptırmasına gerek yok. Günü gelince her yıl olduğu gibi gelir testine tabii olacaklar. 4A, 4B, 4C dediğimiz yani SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na bağlı olmayan 1 milyon 700 bin vatandaşımız ile vizesi olmayan yeşil kartlılar gelir testi yaptıracak.

"BU BİR UZATMA DEĞİL"
Şimdi yapılacak gelir testinden çıkan sonuçta ödemeniz gereken pirim Şubat ayı sonunda ödeneceği için, düzenlemeye gittik. Son bir kaç gün kaldı diye paniğe gerek yok. Ocak ayı primi Şubat ayı sonuna kadar ödeneceğinden işlemlerini Şubat ayında da tamamlayabilme imkanları var.

Gelir testi neticesinde yapılacak olan değerlendirme ile kişinin ne kadar prim ödeyeceği belirlenecek. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları bünyesinde olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu değerlendirmeleri gerçekleştiriyor.

Buna göre;
Asgari ücretin üçte birinden az geliri varsa hane halkının bütün gelirleri toplanacak ve hane halkı sayısına bölünecek.

Brüt asgari ücretin üçte birinden yani 295 TL'nin altında geliri olanların primleri hazine tarafından ödenecek.

Asgari ücret kadar geliri olanlar 35 TL prim ödenecek.

Bir asgari ücretten 2 asgari ücret arasında geliri olanlar 106 TL prim ödeyecek.

2 asgari ücretin üzerinde geliri olanlar 212 TL prim ödeyecekler."
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:22:51 25-01-2012
Gelir testi yaptırmayanlar her ay 213 lira prim ödeyecek
1 Ocak’ta yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile Türkiye’de ikamet eden herkes bu sistemden yararlanacak. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin ...

1 Ocak’ta yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile Türkiye’de ikamet eden herkes bu sistemden yararlanacak. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin bu ay sonuna kadar, vizeleri bitecek 9 milyon 200 bin kişinin de vize bitiş tarihinden itibaren bir ay içinde ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekiyor. Bu kişiler, ‘gelir testi’ yaptırmazlarsa her ay 213 lira sağlık primi ödeyecekler. Yeni sistemle ilgili olarak kamuoyunda merak edilen sorulara SGK internet sitesinde yanıt verdi. İşte en çok merak edilen soru ve yanıtlar şöyle:

1-Sosyal güvencesi bulunan işçi (4/a), esnaf(4/b), memur(4/c) ile bu sigortalılıklarından dolayı aylık alanların durumları değişecek mi?
Sigortalılığı bulunan bu kişiler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık yardımlarının, daha önce olduğu gibi kanun kapsamında karşılanmasına aynen devam edilecek. Yani, işçi, memur veya esnaf olarak çalışan zorunlu sigortalılar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

2- 18 yaş üstü çocuklar

18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacak?18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecek. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacak. 1/10/2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları ise 1 Ocak 2012’den itibaren de sağlık yardımlarından, daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacak.


3-18 yaşın üzerinde çalışmayan/okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan/okumayan/çalışmayan erkek çocukların durumu ne olacak?
Bu kişiler, 1/1/2012 tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre resen tescil edilecek. Bu kapsamdakiler, gelir testi yaptırmaları için ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor. Gelir testi sonucuna göre de prim ödeme yükümlüsü, devlet ya da kendileri olacak.


4-Aynı hane geliri esas alınacak

Bakmakla yükümlülük durumu sona eren çocukların gelir testinde ana ve babasının gelirleri mi yoksa kendi gelirleri mi dikkate alınacak?
Gelir tespitinde aile olarak aynı hane içinde yaşayan ve nüfus kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmakta. Buna göre; ana ve/veya babasıyla aynı adreste ikamet eden ve yaş koşulları nedeniyle ana/babanın bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanların gelir testi yapılırken ana, baba ve çocuğun gelirleri hesaplamada dikkate alınmakta. Ancak, nüfus kayıtlarında göre ana ve babasından ayrı ikamet eden bakmakla yükümlülük durumu sona ermiş olanların gelir testi, ayrı olarak yapılacak.

5-Öğrenim görmesi nedeniyle ailesi ile aynı hanede yaşamayan 25 yaşından küçük çocuklar, gelir testi yapılırken dikkate alınacak mıdır?
Aynı hanede yaşamayan ve öğrenimi nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan öğrenim görmesi nedeniyle 25 yaşını doldurmamış olanlar, gelir testinde aynı aile içinde değerlendirilecek.


18 yaşından küçükler

6-Ana ve babasının sosyal güvencesi olmayan çocuklar ne yapacak?
Türkiye’de yaşayan herkes zorunlu olarak genel sağlık sigortalısı kapsamında bulunacağından, bu kişilerin 18 yaşın altındaki çocukları da bakmakla yükümlü oldukları çocuk olarak Kanunun (60/g) bendi kapsamında tescili olan ana/babası üzerinden sağlık yardımlarından faydalandırılacak. 18 yaşın altındaki tüm çocuklara 30 gün prim ödemiş olma ve prim borcu bulunmaması şartları aranmaksızın sağlık hizmeti verilmeye devam edilecek.


7- 18 yaşını tamamlamadan evlenenler ile bunların çocukları genel sağlık sigortası kapsamına nasıl alınacak?
Türk Medeni Kanununa göre evlenmeyle kişi ergin olunacağından, 18 yaşından küçük ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler de Kanunun (60/g) bendine göre genel sağlık sigortalısı olmak için Kuruma müracaat edenler, müracaat tarihi itibariyle tescil edilecek ve bunlar da ikametlerinin bulunduğu vakfa başvurmak suretiyle gelir testi sonucuna göre işlem yapılacak.8-Yeşil kartlılar ne yapacak?

1 Ocak 2012’den önce yeşil kartı olanlar sağlık yardımlarından nasıl yararlanacak?
Yeşil kart sahibi olanlar ve bu tarihten sonra da vizesi (hak sahipliği) devam edenler, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımlarından yararlanmaya vize süresi dolana kadar devam edecekler. Vize süresinin dolduğu tarihten itibaren de en geç bir ay içinde gelir testi yapılması için ikametlerinin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına (SYDV) başvurmaları gerekiyor. Yapılan gelir testi sonucuna göre, aile içinde kişi başına düşen aylık ortalama gelirleri asgari ücretin üçte birinin altında olanlar, yeşil kartlı (Kanunun 60/c-1 alt bendi kapsamında) gibi primi devlet tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerinden faydalandırılacak.


9-Gelir testi yaptırmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nasıl ulaşılabilir?
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının adres ve diğer iletişim bilgilerine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın http://www.aile.gov.tr veya http://www.sydgm.gov.tr/tr/vakif web adreslerinden erişilebilir. Ayrıca, gelir testine müracaat edeceklerin ikametlerinin bulunduğu il veya ilçelerdeki valilik/kaymakamlıklardan da bilgi alınarak öğrenilebilir.


10-Gelir testi başvurusu

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar 31/1/2012 tarihine kadar gelir testi için müracaat etmezlerse ne olacak?
1 Ocak 2012 itibariyle herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar Kurum tarafından Kanunun (60/g) bendi kapsamında resen tescil edilmişlerdir. Bu kapsamdakilere Kurum tarafından gelir testi yaptırmaları için “gelir testine müracaat bildirim” belgesi adreslerine gönderilmiştir. “Gelir testine müracaat bildirim” belgesi tebliğ edilenler, tebliğ tarihinden itibaren en geç bir ay içinde ikametlerinin bulunduğu vakıflara başvuracaklardır. Ancak, bu yazının alınmasını beklemeksizin de doğrudan gelir testi için ikametlerinin bulunduğu vakıflara başvurabilirler. Dolayısıyla 31 Ocak 2012 tarihi, son müracaat tarihi olarak değerlendirilmeyecek.


EŞ, ANNE VE BABANIN GELİRİ DE DİKKATE ALINACAK

11- Genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı olmayanlar/sona erenler gelir testi yaptırmak istememeleri durumunda ne yapmalıdır?
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar veya genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı sona erenler, gelir testi yapılmaması yönündeki yazılı beyanı ile Kuruma başvurması halinde, asgari ücretin iki katı üzerinden yüzde 12 oranında hesaplanacak tutarda genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir. (2012 yılı ilk altı ayı için aylık 213 TL’dir.)


Gelir testi sonucu prim ödeme yükümlüsü olanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de prim ödeyecek mi?
Gelir testi sonucu aile içinde kişi başına düşen aylık ortalama geliri asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olanların genel sağlık sigortalısı olarak prim ödeme yükümlüsü (60/g bendi kapsamında) kendisidir. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eş, çocukları, varsa ana ve babası prim ödeme yükümlüsü değil. Bunların bakmakla yükümlü olduğu eş, çocukları, ana ve babası, tescil edilen sigortalı üzerinden sağlık yardımlarından yararlanacaklardır.


13 - Gelir testi yapılırken neler dikkate alınıyor?
Gelir testi yapılırken, genel sağlık sigortalısı ile aynı ikametgâhta yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile ana ve babanın gelirleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak belirlenen ailenin aylık geliri, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilmektedir.


14-Gelir testi sonucu, gelirleri asgari ücretin üçte birinin altında olanlar prim ödeyecek mi?
Gelir testi sonucuna göre, aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık ortalama tutarının, brüt asgari ücretin üçte birinden az olması halinde sağlık primi devlet tarafından karşılanmakta olup, kendileri ayrıca prim ödemeyecek. Gelirleri bu şekilde tespit edilenler, 1 Ocak 2012 öncesindeki yeşil kartlılarda olduğu gibi prim ödemeyecekler ve Kanunun (60/c-1) bendi kapsamında sigortalı sayılacaklar.


15-Gelir testi sonucu aile içinde kişi başına düşen geliri, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar ne kadar prim ödeyecek?
1/1/2012 - 30/6/2012 tarihleri arasındaki asgari ücret (886.5 TL) dikkate alındığında;
- Kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında (295.50 - 886.50 TL) ise aylık 35.46 TL,
- Kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında (886.50 - 1.773-TL) ise aylık 106.38 TL,
- Kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin iki katından daha fazla (1.773-TL’den) ise aylık 212.76 TL,
1/7/2012 - 31/12/2012 tarihleri arasındaki asgari ücret (940.50 TL) dikkate alındığında;
- Kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında (313.50 - 940.50-TL) ise aylık 37.62 TL,
- Kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında (940.50 - 1.881-TL) ise aylık 112.86 TL,
- Kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin iki katından daha fazla (1.881-TL’den) ise aylık 225.72 TL,
Genel sağlık sigortası primi ödenecek. Ödenen bu prim karşılığı sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanacak.


16-Gelir testi yaptırmak istemeyenler...

Gelir testi yaptırmak istemeyenler ne yapmalı?
Gelir testi yaptırmak istemeyenler, Kuruma verecekleri gelir testi yaptırmak istemediklerine ilişkin yazılı beyan üzerine asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek genel sağlık yardımlarından kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanabilirler.


17- Çalışmayanlar ve ayrıca gelir testi yaptırmak istemeyenler uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim ödemek suretiyle genel sağlık sigortasından nasıl yararlanabilir?
Hem uzun vadeli sigorta (malullük, yaşlılık ve ölüm) hem de genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenler, isteğe bağlı sigortalılık kapsamındaki müracaatlarına bağlı olarak, müracaat tarihini takip eden günden itibaren tescil edilirler. İsteğe bağlı sigortalı olunması halinde, en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si oranında (886.50x32/100 = 283.6 prim ödeyerek hem emeklilik hem de 30 günlük prim ödeme şartını yerine getirerek kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, prim borcunun olmaması kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanılması imkânı bulunuyor.


18- Özel sağlık sigortası olanlar


Özel sağlık sigortası bulunanların genel sağlık sigortası kapsamına alınması zorunlu mu?
1 Ocak 2012’den itibaren genel sağlık sigortası Kanun gereği “zorunlu” olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’de ikamet eden herkes 5510 sayılı Kanunun belirlediği şartlar içerisinde genel sağlık sigortalısı olmak durumunda.


19-65 yaş veya özürlü aylığı alanlar


2022 sayılı Kanuna göre 1/1/2012 tarihinden önce 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar, sağlık yardımlarından nasıl yararlanacak?
1/1/2012 tarihinden önce 2022 sayılı Kanuna göre; 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar herhangi bir vize ve gelir testi işlemine tabi olmaksızın aylık aldıkları sürece kendileri ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, genel sağlık sigortasından Kanunun (60/c-3) bendi kapsamında yararlanacaklardır.
1/1/2012 tarihinden önce de olduğu gibi, 18 yaş altı özürlü aylığı alan çocukların ana ve babası bu özürlü çocuğu üzerinden bakmakla yükümlü sıfatıyla sağlık yardımlarından yararlanmayacaktır. Özürlü çocuklar ise aylık aldıkları sürece sağlık yardımlarından sadece kendileri yararlanacak.20- Banka sandığı üyeleri

Banka sandıklarına tabi sigortalı veya emekli olanların sağlık yardımlarından yararlanmak için herhangi bir işlem yapmaları gerekiyor mu?
Söz konusu kişilerin herhangi bir işlem yapması gerekmiyor. Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli için kurulmuş bulunan sandıkların iştirakçileri, bu sandıklardan aylık veya gelir bağlanmış olanlar ile bunların bakmakla yükümlülerinin sağlık hizmetleri, Kurumca devralınıncaya kadar ilgili kuruluşlarca karşılanacağından bu kişiler, devir işlemlerinden sonra genel sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.


21-Prim gününü dolduran ama yaş şartını bekleyenler


Yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli olan prim ödeme gün sayısını tamamlayıp, yaş şartının dolmasını bekleyenlerden herhangi bir sigortalılığı bulunmayanlar nasıl yararlanacak?
Söz konusu kişiler de Kanunun (60/g) bendine göre genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olup, gelir testine başvurmaları halinde gelir testi sonucuna göre primleri ya devlet tarafından ödenecek ya da kendileri aile içinde kişi başına düşen gelir tutarına göre genel sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü olacaklardır.22-Part-tIme çalışanlar ne yapacak?

Part-time çalışan kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmaları için eksik olan günlerin primlerini ödemeleri gerekecek mi?
4857 sayılı İş Kanununa göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamaları, 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunludur. Bu şekilde çalışanlar, gelir testi yaptırmak suretiyle gelir testi sonucuna göre primlerinin devlet veya kendileri tarafından ödenmesi koşuluyla sağlık yardımlarından yararlanacaktır. Ancak bu sürelerini isteğe bağlı olarak (4/a) kapsamında prim ödeyerek tamamlamaları halinde, eksik günleri için ayrıca genel sağlık sigortası primleri ödemeyeceklerdir.23-Yurtdışında yaşayanlar

İkamet adresi Türkiye’de olan ancak, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının gelir testi için başvurması gerekiyor mu?
Söz konusu kişilerin, kendileri ya da Türkiye’deki yakınları tarafından, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’den (ADNKS) ikametgâh adresini yurtdışındaki adresi olarak güncellemeleri halinde, genel sağlık sigortası kapsamında sayılmayacaklar. Ancak, bu kişilerin Türkiye’de yaşayan bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler (eş, çocuk, ana, baba) Kanunun 60/g bendi kapsamında tescil edilecek olup, gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmeleri sonucu yapılacak gelir testi sonucuna göre işlem yapılacak.

24- Yurtdışında okuyanlar


Türk vatandaşı olup yurtdışına lisans, master, doktora eğitimi için gidenlerden çalışmayan ve sigortası olmayanlar ne yapacak?
Bu durumdaki kişilerin de kendileri ya da Türkiye’deki yakınları tarafından ikametgâhlarının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’den (ADNKS) yurtdışındaki adres olarak güncellenmesi gerekiyor. Bu durumda söz konusu kişiler, ikametgâhları yurtdışında olduğundan genel sağlık sigortası kapsamında tescil edilmeyecek. Ancak Türkiye’de bulundukları sürede bakmakla yükümlülük durumları yok ise gelir testine başvurarak gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası hükümlerinden yararlanacaklar.


25- Türkiye’de oturma izni almış, sigortası olmayıp özel sağlık sigortası bulunan yabancıların durumu ne olacak?
Kesintisiz bir yıllık ikamet süresini dolduran yabancılar, ilgili ülke kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanması açısından sigorta kapsamında değilse bu sürenin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile başvurabilirler. Bu süre içinde başvuruda bulunmayanlara, brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır. Bu kişilerin özel sağlık sigortası kapsamında bulunması genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olmalarına engel teşkil etmiyor.
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:23:21 25-01-2012
SGK: Kimse prim mağduru olmayacak
SGK, Genel Sağlık Sigortası'yla ilgili tüm soruları yanıtlayan bir rehber hazırladı. Rehbere göre 60 günden fazla borcu olan esnafın ailesi sigortadan yararlanabilecek

Yeni yılda yaşama geçen Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir dizi yeni adım atıldı. Bu kapsamda, prim borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan Bağ- Kur'lunun ailesi de mağdur edilmeyecek. Bu kişilerin eş ve çocukları sağlık hizmeti alabilecek.

YÜZLERCE SORU VAR
GSS konusunda başta gelir testi olmak üzere vatandaş ve kamu kurumlarından yüzlerce soru yağmuruna tutulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çareyi GSS rehberi hazırlamakta buldu. Kurum, "Yeşilkart ve Gelir Testi" başlığıyla hazırladığı ve 50 soru - cevaptan oluşan rehberde ödenecek primler ön plana çıkıyor. İşçi, memur, esnaf olarak çalışan zorunlu sigortalılar, emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için herhangi bir değişiklik olmayacak. Ancak 60 günden fazla prim borcu olan esnaf için süreç farklı işleyecek. Bu kişilerin borçlarının hepsini ödemesi ya da 36 aya kadar taksitlendirmesi gerekiyor. GSS kapsamında bu durumdaki esnafın eş ve çocukları için istisna kondu. Bu kapsamdaki esnaf ile bakmakla yükümlü olduğu eş ve 18 yaş üstü çocukları genel sağlık sigortalısı olmak için talepte bulunabilecek. Gelir tespiti sonuçlarına göre prim ödemek suretiyle veya primleri devlet tarafından karşılanmak suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

KORUCULAR MUAF
Özürlü aylığı ve 65 yaş aylığı alanlar, herhangi bir vize ve gelir testi işlemine tabi olmaksızın maaş aldıkları sürece GSS kapsamında olacaklar. Ayrıca bakmakla yükümlü oldukları kişiler de genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler. Geçici köy korucusu olan veya bu kanuna göre maaş alanlar sigortalı sayılacak. Gelir testi ve vize işlemine tabi olmaksızın geçici köy korucusu olarak görevleri devam ettiği sürece, emekli olanlar da aylıkları devam ettiği sürece genel sağlık sigortalısı sayılacak.

YAŞTAN BEKLEYEN YAŞADI
Emeklilik için prim ödeme gün sayısını tamamlayıp, yaş şartının dolmasını bekleyenler de GSS kapsamında. Bu kişilerin gelir testi sonucuna göre primleri ya devlet tarafından ödenecek ya da kendileri ailedeki kişi başına düşen gelir tutarına göre ödeyerek sigortadan yararlanacak.

GELİR TESTİNİ UNUTMA!
Genel sağlık sigortası primi ödeyecek kişiler her ay takip eden ayın sonuna kadar SGK'nın anlaşmalı olduğu Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıfbank'a ödeme yapacaklar. Avukatlık stajı yapan kişilerin pirimi ise Türkiye Barolar Birliği tarafından karşılanacak.
Part-time çalışanlar GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda. Bu çalışanların primleri, gelir testi sonucuna göre devlet veya kendileri tarafından ödenecek. İsteğe bağlı sigortalı primi ödeyenler eksik günleri için ayrıca GSS primi ödemeyecek.

ÖĞRENCİYE VELİ GÜVENCESİ
18 ya şından büyük erkek çocukları, orta öğrenim görüyorsa 20, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar da velisinin sağlık güvencesinden yararlanacak.
Bakmakla yükümlü kişi olarak ana, baba ve eşi üzerinden sağlık yardımı alanlar GSS'li olması durumunda sağlık yardımlarından faydalanmak için 30 gün beklemeden iş başladığı günden itibaren yardımdan yararlanabilecek.

HAZAL ATEŞ
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
12:00:29 29-01-2012
27 Ocak 2012 Cuma 15:24
Basın Haberleri
106 liralık taksimetre teste gitmeyene açıldı!
GSS için şubat ayı sonuna kadar gelir testi yaptırma imkânı tanındı. Ama 1 Ocak 2012'de kapsama alınan 1.7 milyon kişiye 106'şar lira prim borcu şimdiden yazıldı bile. Testi hemen yaptırıp primi düşürmek önemli. Yoksa geriye dönük fark ödenmiyor.

Ali bey, evde dört kişiyiz karı-koca ve iki kız. Ben 1500 lira maaş alıyorum, eşim 750 ve iki de kızımız var. Biri 16 yaşında okuyor biri de geçen yıl 18 yaşını bitirdi o da okumuyor. Biz gelir testine 31 Ocak'a kadar gitmeli miyiz? Murat-Sivas

1 Ocak 2012 günü zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması başladı. Kendisi, ana-babası veya eşi üzerinden SGK üzerinden sağlık yardımı alamayanlar, ayda 30 günden az SSK'lı olanlar, bir yıldan fazla süredir Türkiye'de ikamet eden yabancılar, SGK tarafından resen (zorla-otomatik olarak) GSS'li yapıldılar. Her GSS'li yapılana da otomatik 106 lira GSS prim borcu TC kimlik numaralarına yazıldı. Murat bey, siz ve eşiniz zaten çalışıyorsunuz ve GSS'lisiniz, 16 yaşındaki okuyan kızınız için prim ödemenize gerek yok ama 1 Ekim 2008 gününden sonra 18 yaşını tamamlamış okumayan diğer kızınız için şubat ayı sonuna kadar gelir testine gitmeniz menfaatinizedir. SGK şu anda büyük kızınız için 106 lira borcu hanenize yazdı. Gelir testine gidene kadar da bu rakam değişmeyecek. Sizin ailenizin toplam geliri 2.250 lira. Bunu evdeki kişi sayısına böldüğümüzde 562 lira kişi başı geliriniz var. O halde gelir testine giderseniz aylık GSS prim borcu 36 liraya düşecek. Bu sebeple bir an önce gelir testine gidin ki aylık GSS prim borcunuz 106 liradan 36 liraya düşsün.

Sizin kızınızı zorla GSS'li yapan SGK yakında sizin bildiği (Nüfusa kayıtlı adres sistemindeki) adresinize kızınızı gelir testine davet eden bir mektup gönderecek, bu mektubu alma tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir testine gitmezseniz de bu kere aylık GSS priminizi 106 liradan, 213 liraya çıkaracak. SGK, size mektup göndermeyebilir, geç gönderebilir veya adresiniz doğru değildir, elinize hiç ulaşmayabilir işte bu durumda siz gelir testine gidene kadar her ay 106 liradan GSS prim borçlarınız birikmeye ve gecikme zammı ilave edilmeye devam edilecek.

***

Gitmiyorsanız da dilekçe gönderin, dava edersiniz

Kimlik fotokopisi ve muhtarlıktan aldığım FORM-5 ile yazmış olduğum dilekçemi bugünün tarihi ile Fatih Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Fatih Şubesi'ne iadeli taahhütlü olarak postaladım. Bu işlemi yapmak ile herhangi bir mağdur duruma düşer miyim? Gülhan Mutaf

Sayın okurum, iyi yapmışsınız. SGK size aslında 106 lira borç çıkardı ama gelir testine girince belki hiç prim ödemeyeceksiniz belki de 36 lira ödeyeceksiniz. Sizin gibi bir çok insan izdiham sebebiyle gelir testine giremedi. Dilekçe gönderin ki sizin gelir testiniz bu ay içinde bitmiş olsun. Şayet dilekçenize rağmen gelir testi yapmazlar ve size 106 lira borçları işletmeye devam ederlerse de ilerde SGK'yı dava edip bu rakamı düşürme hakkı elde etmişsiniz.

***

İşlemi biten 97 bin haneden 76 bini prim ödemeyecek

Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Aziz Yıldırım, gelir testi için şu ana kadar 545 bin hanenin müracaatını aldıklarını belirtti. Bunlardan 97 bininin işlemi tamamlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirildiğini kaydeden Yıldırım "Bunların 76 bini 'G0' çıktı, yani bu kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek. 18 hanenin 'G1', 1350 hanenin de testi ise 'G2, olarak tespit edildi. Sadece 310 hane 'G3' olarak tescil edilmek durumunda kaldı" diye konuştu.

'CEZA ENDİŞESİ GEREKSİZ'
Gelir testi için 31 Ocak'ın son gün olmadığını vurgulayan Yıldırım şöyle konuştu: "Gelir testi yapılmayan ve Sosyal Güvenlik sistemine dahil olmayan kişilere öncelikle bir tebligat yapılıyor. Bu tebligat alındıktan bir ay içinde bizim vakıflarımıza başvurabilecekler. Bu süreden itibaren inceleme süresi bir ay daha uzuyor. Onun için vatandaşlarımızın 'Bunu yetiştiremezsek hakkımızda ciddi cezalar uygulanır' gibi bir düşünceye sahip olmalarına gerek yok."

Ali Tezel / Bloomberg HT

resmin büyük hali
rapor et
cevap yaz rapor et Sayfa:1 2 3 4 5 6 7 8 Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax