Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Kategoriler
i-gunler'de neler oluyor?
 (19-10-2013)

Tüm Kategoriler
 (07-06-2015)

Etkinlikler
 (26-10-2014)

Yerel Soru ve Cevaplar
 (08-04-2013)

Yeme-İçme/Restoran
 (03-08-2012)

Alışveriş
 (22-10-2013)

İlişkiler
 (01-01-2014)

Mizah
 (11-10-2013)

Eğlence/Popüler Kültür
 (07-06-2015)

Spor
 (12-12-2013)

Güncel ve Siyaset
 (29-10-2014)

Site Hakkında
 (26-10-2014)

Teknoloji
 (25-11-2014)

Gece Hayatı
 (03-11-2013)

Hotel/Konaklama
 (30-12-2012)

Diğer
 (21-10-2013)

i-BoardÖdüllü KISAFİLMLER ( izlenesi kısa filmler )
 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
22:35:31 01-11-2011
Kısa filmler

Kısa Film Nedir ?
Kısa film, gevezelik yapmadan kısa zamanda çok şey anlatma esasına dayanır.

Kısa filmler kısa süre içerisinde birçok şeyi ifade edebilen yapıtlardır.

"Kısa filmin çekilmesinin sebebi, ekonomik kaygılar değildir. Kısa filmlerin süresi bir dakika ile altı yedi dakika arasında değişir. Kısa film başlı başına bir sinemadır. Kısa film, uzun filme atlama aracı olarak görülmemelidir"

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin düzenlediği Uluslararası Kısa Film Günlerinde
İstanbul Kısa Filmciler Derneği Kurucusu ve Başkanı Oktay GÜZELOĞLU"Kısa film, algılama tarzlarına göre belgesel ve diğer yapımlardan çok farklıdır. Yönetmen kendi kafasındakileri izleyiciye aktarıyor. Gerçekler tüm çıplaklığıyla değil, sanatsal bir dille anlatılıyor. İşte kısa filmin güzelliği de burada yatıyor"

"Türkiye'de yeni bir tarz benimsenmeye başlandı. Artık Türk yönetmenler üç cümlede dertlerini anlatabiliyorlar. Çok fazla kurmaca yapmıyorlar. Üstelik bu yapımlar seyirci de bulabiliyor. Son dönemde çarpıcı eserleri ile dikkat çeken yönetmenler mevcut"

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin düzenlediği Uluslararası Kısa Film Günlerinde
ODTÜ Sinema Bölümü öğretim görevlisi Thomas BALKENHOLKısa Film bana göre ; anlatım biçimi, kurgusu, senaryosu ve çekim tekniğiyle yönetmenin kendisini kısa sürede anlatma, tanıtma biçimidir. Bir çeşit yönetmenin demostrasyonudur.
Bu nedenle filmin tekniği de anlatımı kadar önemlidir. Teknik bakımdan yetersiz filmler, yönetmenin yorumunun ve konunun anlaşılamamasına neden olacaktır.
Hayri ÇÖLAŞAN (Görüntü Yönetmeni)Hani tadı damağınızda kalan kısacık filmler, şu sıkılmaya fırsat kalmadan bitiveren filmler…
Tülay ÇELLEK (Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Üyesi)Kısa Film Nedir?

Mega Movie’nin 100. sayısı emeği geçen herkese kutlu olsun. Bugüne kadar konuk olan tüm yönetmenlerin “Kısa film nedir ?” sorusuna verdikleri yanıtlarla onları bir kez daha hatırlayarak bu özel sayıyı daha özellikli kılmak istedim. Yeni yılda yepyeni kısa filmcilerle ve 101. sayıda görüşmek dileğiyle, 100. sayı ve yeni yıl hepimize kutlu olsun.

Kısa filmin tabiatı icabı anlattığı hikaye ve anlatım biçimi , uzun metrajdan çok farklı. Nicelikten ziyade bir nitelik farkı var. Kısa filmin kara suları çok daha başka diyebiliriz.
Tayfun Pirselimoğlu

Kısa filmin , bilinen sinema kodlarının dışında ya da en azından , bilinen sinemanın dışına taşması , araştırmaya yönelik olması lazım.
Ümit Ünal

Kısa filmde bir yapımcı ve ekonomik anlamda insanı zorlayan bir durum olmadığı için daha yaratıcı davranma şansınız var, bu da bir özgürlük alanı oluşturuyor.
Cemal Şan

Kısa film , uzun filmin annesidir . Uzun filimde yapılamayacak bir sürü şey kısa filimde çok kolay yapılabiliyor.
Serdar Akar

Uzun metraj öncesi bir ısınma turu veya staj değildir . Yaratıcısına , uzunla kıyaslandığında çok daha serbestlik tanıyan bir tür.
Okan Ünsür

Kısa film , anlatım malzemesi sinemayla aynı olan ama dil ,tavır ve tarz olarak sinemanın ve filmin diğer türlerinden ayrılan bir ifade aracıdır.
Kudret Sabancı

Anne , baba parası üzerine , arkadaş kıyağı soslu, acar ve yaratıcı prodüksiyon tasarımı yapılmış filmlerdir kısa filimler.
Ömür Atay

Yaratıcıları açısından tam anlamıyla bir özgürlük alanıdır. İzleyici tarafından bakıldığında ise derdini kısa sürede ifade eden filmdir. İlk kısa filminizle kendi filme dönüşmüş halinizle yüzleşir, kendinizle daha somut bir şekilde uğraşırsınız.
Aydın Bulut

Bence başarılı bir kısa filmi uzun filmden ayıran en büyük özellik içinde barındırması gereken yalınlık ve zeka yoğunluğudur.
Hilmi Etikan

Kısa film daha kısa zamanda, daha özgür olmak bana göre . Kısa bir süre sonsuz bir özgürlük.
Çağan Irmak

Uzun metrajla arasında ters orantısı olan bir alandır. Süre kısaldıkça yapılacak artistik düzen ve diğer tüm şeyler çok daha doğru ve iyi olması gerekliliğine doğru götürür. Çünkü, anlatım zamanı kısa ve olabildiğince özgürdür. Soykut Turan

Uzun metrajdan tek farkı metre farkıdır.
Oktay Güzeloğlu

En kolay biçimde standart formların dışındaki türü kastediyoruz.Kısa filim, olanakları, sınırları kısaca her şeyi zorlayabilme özgürlüğünün kapısını açık bırakır.
Mehmet Güreli

Kısa filmin bence diye bir tanımı olamaz diye düşünüyorum. Sinema nasıl evrensel bir kelime ise Türkçe karşılığını bulmaya çalışıyorsak aynı şey kısa film için de geçerli. Nur Akalın

Bir derdin vardır ve bunu kamerayla anlatırsın. Metrajı tamamen piyasayla ilgili birşey, kısa ya da uzun film filmdir.
Özer Kızıltan

Ön hazırlık ve çekim süresinin daha kısa olması dışında kısa ve uzun metraj film çekmek arasında hiçbir görüntü çalışması farkı olmuyor.
Mehmet Aksın

Her şeyden önce bir egzersizdir , bir deneme tahtasıdır. Uzun metrajın getirdiği birçok zorunluluğu içinde barındırmayan yapısı gereği üreticisine sonsuz olanaklar verir.
Umut Aral

Kısa film genellikle ticari beklentisi olmayan filmler statüsüne giriyor. Böyle olunca da kısa filmler, daha bağımsız, belki daha yenilikçi, ama daha çok öğrenme aşamasında yapılan işlerden oluşuyor.
Serdar Pehlivanoğlu

Klasik tanımı 30 dk. altındaki filmlere kısa film diyebiliriz. Bir uzun filmde ele alamayacağınız her anlatım biçimiyle aktarabilirsiniz meselenizi.
İlker Canikligil

Mayıs 2002 tarihinde Mega Movie’de yazdığım ilk yazıma Onat Kutlar’ın kısa filmi tanımladığı bir cümleyle başlamıştım. Bu özel sayıyı benim için önemli olan bu tanımla bitirmek istiyorum.

‘Kısa film sinemanın fideliğidir.’
Onat Kutlar

Kaynak Yazı
Natali Yeres
100. Sayı için özel...

resmin büyük hali

resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
22:44:08 01-11-2011
Önce videoyu izleyin, sonra derleme yazımı okuyun lütfen. Spoiler içerir =

Spin - Double Edge
VİDEO'yu İZLEYİN
http://www.youtube.com/watch?v=BfX-s4dcYBgSpin (2006)
Spin, tanrıcılık oynayan bir DJ’in kalabalık bir caddede çantasındaki turn table ile zamana ve olaylara müdahale ederek insanları kurtarma çabasını anlatıyor. Filmde işaret edilen nokta hayatta meydana gelen küçük olayların ve atlanılan olasılıkların, aslında ne denli büyük etkiler yaratabileceği. Tüm dünyadaki festivallerde 35 ödül alan bu keyifli çalışmayı kaçırmayın.

Gizemli bir DJ, hemen hemen her gün gerçekleşen zincirleme olayları çözmesi için şehre gönderilmiştir.. 2005 yapımı kısa film, katıldığı festivallerde 35′e yakın ödül kazanmıştır.

Yönetmenliğini Jamin Winans'ın yaptığı,2006-Almanya yapımı kısa film.Oyuncu : Dj Hayz II.Senaryo ve müzikler de Jamin Winans'a ait.

Filmin afiş sloganı açıklıyor aslında herşeyi.
-''Two turntables and a time machine''-(İki turntable ve bir zaman makinesi)
Pek fazla ödülü olan bir film.Müziklerin sahnelere tam oturduğunu söyleyebilirim ki özellikle filmin başlangıç sahnesinde seyirciyi filme bağlayan ilk unsur oluyor.Profesyonel ve eğlenceli bir yapım.

Yönetmen & Yazar: Jamin Winans
Başrol Oyuncusu: Hayz II

http://www.imdb.com/title/tt0479164/resmin büyük hali
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:14:29 03-11-2011
Belkide çok küçük bir gülümseme çok şeyi değiştirebilir... HASAN TOLGA PULAT 2011 DE GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ FİLMİNİ ÇEKTİ!

yönetmen : Hasan Tolga Pulat
senaryo : Tuncay Tunca - Hasan Tolga Pulat
oyuncular: ekim ekemen, esra yurtsever, emre kavuk, melek ekemen, mustafa üstündağ, levent berber


rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:19:31 03-11-2011
Yönetmen : Sertac Kasaplar

Leylekten Günümüze Üreme Sağlığı Projesi Kısa Film Yarışması,
En İyi Film Ödülü

İyi Seyirler, iyi eğlenceler...

rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
19:41:04 03-11-2011
Kısa Film : Kelimelerini Değiştir


Özetle ” kör bir adamın dilenmesi ve onu o anda kimse yardım etmemesi ” olarak başlıyor.Lakin pek kör olduğunu anlayamadığımız bir bayan bu adamın yanından geçerken iki adım geri geliyor.

Adamın önüne eğilip cebinden bir kalem çıkarıp kartona birşeyler yazıyor.O andan itibaren adama gelen yardımlar artıyor.Adamda buna doğal olarak şaşırıyordu.Birgün bu bayan geçerken ayakkabılarını ellerinle incelerken tekrar tanıyor ve soruyor?

” BENİM TABELAMA NE YAPTIN? ”

CEVAP: ” AYNISINI YAPTIM – AMA FARKLI KELİMELERLE.. ”

Kartona dönüp baktığımızda ise aynen şu kelimeler dökülmüştür :

” GÜZEL BİR GÜN VE BEN BUNU GÖREMİYORUM ”Kısa Film : Kelimelerini Değiştir
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
20:30:34 03-11-2011
Ankara Barosu 3. Kısa Film Festivali - En iyi film (2009) ::..
Kurak bir köyde, elinde taşıdığı suyu, okulda yapılacak olan suluboya dersine yetiştirmeye çalışan çocuğun, evi ile okulu arasındaki uzak mesafede yaşadığı olaylar; "Su ve Yaşama Hakkını" gözler önüne seriyor.

..:: Ankara Barosu 3. Kısa Film Festivali - The best movie (2009) ::..
In a village in the arid, carried by the hands of the water, which will be held at the school working to cultivate the child's watercolor lesson, where distances between home and school events, "Water and the Right to Life" reveals.


rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:24:50 03-11-2011
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:31:24 03-11-2011
Sim City,Lost,Titanic gibi görsel efekt konusunda uzmanlık isteyen işlerin üstesinden gelen Bruce Branit'in görsel efektleri oldukça kuvvetli olan duygusal kısa filmi.

rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:33:24 03-11-2011
rapor et

 Kullanıcı şuan çevrimdışı
 Messages
21:34:08 03-11-2011
rapor et
cevap yaz rapor et Sayfa:1 2 3 4 5 6 7 Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax