Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

Istanbul İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul ´un tadını çıkarın!
İstanbul · Ankara · İzmir · Tüm Şehirler »
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 02-04-2012

Üç yüzyıl boyunca Haliç kıyılarını süsleyen ve günümüzde Aynalıkavak Kasrı adıyla tanınan yapı, Osmanlı İmparatorluğu Döneminde “Ayanalıkavak Sarayı” ya da “Tersane Sarayı” olarak bilinen yapılar grubundan günümüze ulaşabilen tek örnektir. İstanbul’u tanıtan tarihsel kaynaklardan, yörenin Bizans Döneminde de imparatorlara ait bir dinlenme yeri olduğu anlaşılmaktadır. Haliç kıyılarından Okmeydanı ve Kasımpaşa sırtlarına doğru gelişen bu büyük bağ ve koruya; İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet’ten başlayarak padişahlar da ilgi göstermiş ve Osmanlı İmparatorluk Tersanesi’nin Kasımpaşa’da kurulup gelişmeye başlamasıyla birlikte yöreye “Tersane Has Bahçesi” adı verilmiştir. Buradaki yapılaşmaların tarihi, Sultan I. Ahmed Dönemine (1603-1617) dek inmektedir. Tarihsel süreç içinde çeşitli padişahların yaptırdığı kasırlarla gelişen ve “Tersane Sarayı” olarak anılan bu yapılar topluluğu; 17. yüzyıldan başlayarak “Aynalıkavak Sarayı” olarak da adlandırılmıştır. Saray bütünü içinde yer alan ve Sultan III. Ahmed Döneminde (1703-1730) yaptırıldığı sanılan Aynalıkavak Kasrı, Sultan III. Selim Döneminde (1789-1807) yeniden düzenlenmiş ve bugünkü görünümünü kazanmıştır. Yapı; Divanhanesi, Beste Odası ve bu mekânların pencerelerini dolanan Yesarî’nin talik hattı ile yazılmış, Kasrı ve III. Selim’i öven, dönemin tanınmış şairleri Şeyh Galib ve Enderunî Fazıl’a ait şiirleriyle 18. yüzyıl mimarlık örnekleri arasında özel bir yer almaktadır. kesınlıkle gıer.dılmesı gerekılen bır y

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 02-04-2012

Fatih Bölgesi'nde yer alan ve Fatih Belediyesi tarafından renovasyona alınan Tekfur Sarayı, Bizanslılardan günümüze kalan tek saray olarak bilinir. Yorum Yaz Oy Ver Favorilerime Ekle Arkadaşına Öner Yazdır Edinekapı ile Eğrikapı arasında, surların yanında hizmet veren Tekfur Sarayı Müzesi, Bizans’tan günümüze ulaşabilen yegâne saray olması ile bilinir. Tekfur Sarayı, Bizans’ın sivil mimari tarzını yansıtması nedeniyle, sadece İstanbul için değil, dünya sanat tarihi açısından da oldukça önemli bir yere sahip bulunuyor. Saray’ın kaç yılında ve kim tarafından yaptırıldığı henüz tam olarak bilinmemekte. Günümüzde tekfur sarayı üç katlı ve çatısız bir halde bulunuyor.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 02-04-2012

Küçüksu Kasrı veya Göksu Kasrı, İstanbul'un Küçüksu semtinde, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi'nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde yer alan kasır. Sultan Abdülmecit tarafından[1] Nigoğos Balyan'a yaptırılmış, inşaatı 1856 yılında tamamlanmıştır. Eski adı "Göksu Kasrı" olan bu yapı, padişahların, Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından biridir. Kasırlar sadece hünkârların malı sayılan ve sarayların haricinde inşa edilen, köşkten büyük binalardır. Devamlı ikamet için kullanılmayan kasırlar, padişahların dinlenmeleri için vakit geçirdikleri yerdir

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 02-04-2012

Tophane, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, boğaz kıyısında bir semttir. Osmanlı döneminde İstanbul'un en eski sanayi bölgesidir.[kaynak belirtilmeli] Dosya:Tophahttp://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tophane, Beyoğlu&action=editne2.jpg Nusretiye Camii ve İstanbul Limanı. Melling'in Tophane kışlasını gösteren gravürü Tophane ve tarihî Mühendislik Okulu'nun Boğaz'dan görünüşü. (Abdullah Biraderler, 1880-1893)İstanbul’un Türkler tarafından fethinden önce Tophâne Semti’nin Galata’nın Ceneviz surlarının hemen dışındaki bir yer olarak, oturulmayan kırlık ve bahçelik bir bölge olduğu bazı kaynaklarda ifade edilirken kimi yazarlara göre de burası bir ormanlıktı. Bizans devrinde semt adının ‘’Metopon’’ olduğu kabul edilirken, daha yeni araştırmalar, yerinin güzel görünümünden dolayı ‘’Gümüş Şehir’’ (Argyropolis) olduğu tezini ortaya atmıştır.Bizans’ta burada çok eski bir Apollon Mabedi bulunduğu gibi,daha sonra Türklerin yaptıracağı kışlanın yerinde de,’’ Ste. Irene’’ veya ‘’Hadrien ve Natalie Kilise’si’’ nin olduğu söylenmektedir. Tophâne binaları ve kışlası 1955 – 1956 da yıktırıldıktan sonra Nusretiye Camii karşısına isabet eden bir yerde bir Bizans Kilisesi’ne ait olmasına ihtimal verilebilecek bazı temel izleri ve tuğla duvar parçalarının ortaya çıktığı görülmüştür.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 31-03-2012

Ressam,arkeolog Osman Hamdi beyin kurucusu olduğu müze 13 Haziran 1891 de Müze-i Hümayun ismi ile açılmıştı. 1902 ve 1908 tarihlerinde yan kanatları, yüzüncü kuruluş yılında 1991 de modern büyük bir bölüm eklenmiş ve yeni düzenlemeler yapılmıştı. Abidevi binanın mimarı Vallaury idi. Giriş karşısında iri ve ürkütücü Tanrı Beş heykeli yerleşmiştir. Sağ tarafta Antik çağ heykelleri salonları uzanır. Konforlu, güzel bir teşhirde tamamı bakımdan geçip, temizlenmiş, Arkaik Çağdan, Roma devrine devam eden eşsiz heykeller sıralıdır. Salonların ilkinde Antik mezar taş ve rölyefleri sonra, Anadolu Pers egemenliği, Afrodisias buluntularının yer aldığı Kenan Erim salonu, Efes, Milet ve Afrodisias'tan eserler sergilenen Anadolu'nun üç Mermer Şehri salonu, Hellenistik devir Heykelleri, Menderes Manisa'sı ve nihayet Hellenistik tesirli Roma ve Roma devri heykelleri salonları bulunur. 1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından ülkemizdeki ilk Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak yaptırılan binanın içinde bulunan Eski Şark Eserleri Müzesi; Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 yılında yazlık köşk olarak yaptırılan ve ülkemizin en zengin ve önemli Müzesi, 1992 yılında Avrupa'da 45 müzenin katıldığı yarışmada birinci olarak Avrupa Konseyi tarafından "Yılın Müzesi" seçilmiştir. Telefon:0(212) 520 77 40 - 520 77 41

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 338
Istanbul
5 yıldız 31-03-2012

Tophane, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, boğaz kıyısında bir semttir. Osmanlı döneminde İstanbul'un en eski sanayi bölgesidir.[kaynak belirtilmeli] Dosya:Tophahttp://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tophane, Beyoğlu&action=editne2.jpg Nusretiye Camii ve İstanbul Limanı. Melling'in Tophane kışlasını gösteren gravürü Tophane ve tarihî Mühendislik Okulu'nun Boğaz'dan görünüşü. (Abdullah Biraderler, 1880-1893) İstanbul’un Türkler tarafından fethinden önce Tophâne Semti’nin Galata’nın Ceneviz surlarının hemen dışındaki bir yer olarak, oturulmayan kırlık ve bahçelik bir bölge olduğu bazı kaynaklarda ifade edilirken kimi yazarlara göre de burası bir ormanlıktı. Bizans devrinde semt adının ‘’Metopon’’ olduğu kabul edilirken, daha yeni araştırmalar, yerinin güzel görünümünden dolayı ‘’Gümüş Şehir’’ (Argyropolis) olduğu tezini ortaya atmıştır.Bizans’ta burada çok eski bir Apollon Mabedi bulunduğu gibi,daha sonra Türklerin yaptıracağı kışlanın yerinde de,’’ Ste. Irene’’ veya ‘’Hadrien ve Natalie Kilise’si’’ nin olduğu söylenmektedir. Tophâne binaları ve kışlası 1955 – 1956 da yıktırıldıktan sonra Nusretiye Camii karşısına isabet eden bir yerde bir Bizans Kilisesi’ne ait olmasına ihtimal verilebilecek bazı temel izleri ve tuğla duvar parçalarının ortaya çıktığı görülmüştür. TOPHANEDE DEGISIK NARGILE CAFELERI VARDIR.BURADA GERCEK NARGILE KEYFI YASAYABILIRSINIZ.HAFTA SONLARI KALABALIK OLUYOR.BIRAZDA PARK SIKINTISI YASANIYOR CAFELERINN ONUNDE AMA YINEDE GUZEL BIR YER.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 131
Istanbul
5 yıldız 24-02-2012

Tophane denince aklıma nargile,çay ve tavla geliyor nedense.Her daim kalabalık ve birazda gereksiz pahalı bi yer.Özelikle ramazanda daha bi kalabalık oluyor.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 131
Istanbul
5 yıldız 24-02-2012

13 Haziran 1891 yılında açılmıştır.Günümüze kadar koleksiyonunu hızlı bir şekilde genişletmiştir.Dünyaca ünlü eşszi eserleri burada görmek mümkündür.09:00-17:00 saatleri arasın ziyarete açıktır.Pzt.si günleri kapalıdır.Bilet fiyatı 10.00 tl.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 131
Istanbul
5 yıldız 24-02-2012

Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış ve 1856 yılında açılmıştır.Saray;selamlık,tören salonu ve harem olmak üzere 3 bölümden oluşur.Harem ve Mabeyn bölümleri arasında yer alan Muayede salonu sarayın en yüksek ve en görkemli salonudur.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 157
Istanbul
5 yıldız 05-12-2011

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı günleri dışında her gün 09.00-19.00 saatleri arasında açıktır. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılan Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene Devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgahı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamış ve nihayet Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 811
Istanbul
3 yıldız 28-11-2011

Tophane, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, boğaz kıyısında bir semttir. Osmanlı döneminde İstanbul'un en eski sanayi bölgesidir.[kaynak belirtilmeli] İstanbul’un Türkler tarafından fethinden önce Tophâne Semti’nin Galata’nın Ceneviz surlarının hemen dışındaki bir yer olarak, oturulmayan kırlık ve bahçelik bir bölge olduğu bazı kaynaklarda ifade edilirken kimi yazarlara göre de burası bir ormanlıktı. Bizans devrinde semt adının ‘’Metopon’’ olduğu kabul edilirken, daha yeni araştırmalar, yerinin güzel görünümünden dolayı ‘’Gümüş Şehir’’ (Argyropolis) olduğu tezini ortaya atmıştır.Bizans’ta burada çok eski bir Apollon Mabedi bulunduğu gibi,daha sonra Türklerin yaptıracağı kışlanın yerinde de,’’ Ste. Irene’’ veya ‘’Hadrien ve Natalie Kilise’si’’ nin olduğu söylenmektedir. Tophâne binaları ve kışlası 1955 – 1956 da yıktırıldıktan sonra Nusretiye Camii karşısına isabet eden bir yerde bir Bizans Kilisesi’ne ait olmasına ihtimal verilebilecek bazı temel izleri ve tuğla duvar parçalarının ortaya çıktığı görülmüştür. Tophane Binası olan Tophane-i Amire, Fatih Sultan Mehmet zamanında top dökümü için inşa edilmiştir. Melling gravüründe kıyıda görünen Tophane Kışlası bugün yoktur. 1823'de Firuz Ağa Yangını'nda kışlalar yanmış, sonra yenilenmiştir. Bu yenileme sırasında Nusretiye Camisi de yapılmıştır. Tophane'deki eski askeri yapılardan en son ortadan kalkan, 1958'de yol genişletmesi nedeniyle, eski müşirlik binası ve Salı Pazarı'na dek uzanan sanayi kışlasıdır. Kışlalar sahasında bugün sadece 1848 tarihli saat kulesi ve Mecidiye Kasrı (1848-1849) kalmıştır. Tophane binası bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Her yıl mart ayının ilk haftası okulun kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde geleneksel kıyafet balosuna da ev sahipliği yapmaktadır. Şu anda da nargilecileri ve Amerikan pazarıyla her gün birçok kişinin buraya uğramasını sağlamaktadır. T1 tramvay hattı üzerinde Tophane istasyonu bulunmaktadır. Karaköyde vapurdan inip azıcık bir yürüme mesafesindedir. Nargüleciler işgal etmiştir burayı adeta. Şimdilerde çok pahalı bulmaktayım.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 157
Istanbul
5 yıldız 27-11-2011

Eskiden Perşembe pazarı olarak adı geçerdi, yaklaşmadan nargile kokusunu duyarsanız her çeşidi vardır. Gündüz o çevrede çalışanlara çay 1 tl iken akşam gittiğinizde 5 milyana çay içersiniz. Kazala maç seyretmeye falan giderseniz faiş fyatlarla karşılaşırsınız. Herşeye rağmen güzeldir Tophane havasıyla etrafında bulunan tarihle .

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 873
Istanbul
4 yıldız 02-06-2011

Tekfur Sarayı, Bizans’ın sivil mimari tarzını yansıtması nedeniyle, sadece İstanbul için değil, dünya sanat tarihi açısından da oldukça önemli bir yere sahip bulunuyor. Saray’ın kaç yılında ve kim tarafından yaptırıldığı henüz tam olarak bilinmemekte. Günümüzde tekfur sarayı üç katlı ve çatısız bir halde bulunuyor.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 376
Istanbul
4 yıldız 04-04-2011

Alay Köşkünün bulunduğu yerde 16. yüzyılda ahşap bir köşk bulunuyordu. Köşkün bugünkü binası II. Mahmut tarafından yaptırıldı. Gülhane Parkı'nın içinden geniş bir rampa ile çıkılan köşk yuvarlak bir hünkar salonu ile hizmet binalarından oluşur. 1938'de Topkapı Sarayı Müdürlüğüne bağlanan köşk daha sonra önemli bir tamirden geçti.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 709
Istanbul
5 yıldız 03-04-2011

muhteşem bir saray boğazın gözbebeklerinden biri.içi çoook büyük ama gezerken hiç sıkılmayacaksınız.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 709
Istanbul
5 yıldız 25-03-2011

eşsiz güzellikteki bahçesine sırf sıkıntılarınızdan kurtulmak ve huzur bulmak için gidebilirsiniz yorum yapmakla bitmeyecek bir yer manzarası yapısı tarihi ile muazzam. salı günleri tatil ve müze kartı çıkartmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 873
Istanbul
4 yıldız 23-03-2011

tarihi dokusunu dış etkenlere rağmen koruyan kasırlarmızdan

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 178
Istanbul
5 yıldız 22-03-2011

tophanede nargile cay keyfi paha biçilmez :)

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 287
Istanbul
5 yıldız 09-03-2011

Osmanlının dönemin teknolojisiyle yüz bulmuş hem tarihten hem boğazdan manzaralar sunan eşi benzeri olmayan tarihi yaşanmışlığıyla ve içerisinde barındırdığı maddi değerini geçtim bir Türk için manevi değeri paha biçilemez eserler barındıran nadide mekanlardandır... Atatürk 'ün son günlerini geçirdiği milletimiz için özel ve hüzünlü mekan...

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 287
Istanbul
5 yıldız 09-03-2011

İçindeki bozulmamış yapılarıyla ve içinde barındırdığı tarihi dokusuyla sanki gözünüzü kapatıp açınca o günlerde bulucakmış hissi uyandıran ne heybetli geçişimiz varmış düşüncesini sağlamlaştıran yapıların incisi manzarası mimarisi taşı toprağı bile bir güzel olan tarihi mekandır... müze kart gereklidir tek günde gezilmez...

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 377
Istanbul
5 yıldız 08-03-2011

istanbul'un nargileyle özdeşleşmiş, gidilesi görülesi ve nargilesinin tadına bakılası güzel semti.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 377
Istanbul
5 yıldız 07-03-2011

İstanbul Boğazının Güzelliğine Güzellik Katan Her Köşesinde Ayrı Bir Tarih Bulunan Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Yapı

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 376
Istanbul
5 yıldız 27-02-2011

Denizin kenarında çok samimi, güzel bir yer. Burada kahvaltı yapmanın tadı bir başka güzel. Boğaz manzarasına dalarak eşsiz bir kahvaltı yapabilirsiniz. Menüleri de gayet güzel, servis de çok iyi. Ayrıca burası bir düğün için de çok güzel bir mekan.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 113
Istanbul
5 yıldız 31-12-2010

saray kısmını anlatmaya kelimeler yetmez zaten, benim tavsiyem, sarayı gezdikten sonra mutlaka bahçesindeki çay bahçesinde boğaza nazır çayınızı-kahvenizi yudumlamanızdır.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
Arkadaş 8
Yorum 748
Istanbul
4 yıldız 08-12-2010

Roma ve erken devir Doğu Roma sarayları şehrin merkezinde Hipodrom civarında bulunurdu. 7. ve 8. yüzyıl'dan itibaren Haliç kıyılarından tepeye devam eden surlara bitişik bölümde, geniş bir alana yayılmış Blakhernai saray kompleksi, fethe kadar kullanıldı. Sarayın günümüze gelen tek pavyonu, surlara bitişik inşa edilmiş Tekfur sarayıdır.

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil
2 3 sonraki sayfa >> 

Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax